Decorative Materials
Scroll to top

Ahşap Kaplama Renkleri

Ahşap kaplama renkleri, başlıca aşağıdaki gibidir:

Kül rengi,
Açık sarı,
Bal rengi,
Kızıl kahve,
Açık kahverengi,
Ahşap kırmızısı,
Krem rengi,
Soluk kahve,
Kahverengi.
Bu renklerin isimleri farklı firmalara göre değişiklik gösterebilir ancak işlenmemiş, ham ahşap renklerinin ana isimleri bu şekildedir.
Çeşitli Ahşap Türleri
Akçaağaç,
Ceviz,
Meşe,
Sapelli,
Kayın,
Zingana.
Farklı ahşap türleri; renklerinden, dokularından, damar çizgilerinin şekillerinden yararlanılarak ve ahşap malzemeler boya, cila, vernik gibi maddelerle güncellenerek çeşitli dekor ürünlerinde ve mekânlarda kullanılabilir.

Ahşap Kaplama Renkleri ve Kullanımı

Yeni sistemler doğrultusunda üretilen ahşap malzemelerde, çürüme, kıymıklanma, böceklenme, çatlama, rutubet gibi olumsuz etkenler görülmediğinden dolayı; ahşap kullanımı, evlerde, mutfak dahil olmak üzere birçok çeşitli mekânda tercih edilmeye başlanmıştır.
Doğal ya da yapay şekilde oluşmuş renk kartelası ve cila, vernik gibi uygulamalar ile birçok konsepte ve mekâna uyum sağlayabildiği için ahşap kaplama oldukça tercih edilen bir dekorasyon ögesi halini almıştır.
Ahşap kaplamanın kullanım amacına göre, ahşabın renkleri ile oynanarak ahşap görünümü ön plana çıkarılabilir ya da geri plana itilebilir.
Ahşap malzemelerin kendine özgü damar çizgileri ve renkleri vardır. Bu çizgi ve renkler ahşabın kullanıldığı ağaç türüne göre farklılık gösterir. Bazı ahşap malzemelerin kendi doku ve gözenekleri de bulunabilir.
Ahşap kaplama bir malzeme diğer dekoratif ürünlerle kullanıldığında, renk ve dizayn açısından görsel bir uyum yakalanabilir.
Çeşitli ağaç türleri olan ceviz, sedir, ladin, çam, sisam, meşe gibi ağaçlardan elde edilen ahşap malzemeler farklı renk tonlarına, dokulara ve farklı damar yapılarına sahiptir. Örneğin; ceviz ağacından yapılan malzemeler açık renklere sahip olabileceği gibi aynı zamanda koyu renklere de sahip olabilirler.

Renkli ve Düz Ahşap Kaplamaların Özellikleri

Isı yalıtımı,
Yenilenebilen malzeme,
Dayanıklılık gibi başlıca özelliklere sahiptir.

Renkli Ahşap Kaplamaların Kullanım Alanları

Ahşap masa,
Mutfak dolabı,
Çocuk yatağı,
Mobilya,
Oturma gruplarının kasası,
Televizyon ünitesi gibi kullanım alanları bulunmaktadır.

tarihinde yayınlandı.
Önceki Ürün
Sonraki Ürün