Decorative Materials
Scroll to top

Linolyum Döşeme Nedir?

Linolyum döşeme, ayak sesini emen ve gürültüyü minimum seviyeye indiren, yumuşak dokudaki döşeme ürünüdür.

Linolyum Döşeme Yapısı ve İçeriği

Elastik ve aşınmaya dayanıklı bir kaplama malzemesidir.
Ham maddesi, bezir yağı ve mantar tozu ile sıvanmış kendir dokumasıdır. Bağlayıcı keten yağından elde edilen bir reçineden oluşur. Dolgu maddesi, çok ince bir mantar kaplamadan yapılmıştır. İstenilen rengi elde edebilmek için, oluşan hamurun içine renklendiriciler katılabilir.
İçeriğinde mantar bulunan linolyumlar, ses ve gürültü yalıtımı bakımından daha iyi bir sonuç verir.

Linolyum Döşeme Yapım Aşaması

Hamurunun polimerize olabilmesi için, jüt ve kanaviçe üzerine serilmesi gerekir.
Linolyumun daha kalın yapılması gereken durumlarda, dolgusu bol bir altlık üzerine, aşınma tabakası kullanılarak yapılır.

Linolyum Döşeme Kullanım Alanları

Konut, büro, hastane, dershane, kreş, toplu taşıma araçları vb. gibi birçok kullanım alanı bulunur. Genellikle, insan trafiğinin yoğun olduğu alanlar için tercih edilir.

Uygulama Şekli

Kuru ve pürüzsüz bir zemine serilmek suretiyle uygulanır. Şap üzerine yapıştırıcı yardımı ile de döşenebilir. Kaplama yüzeyinde dalgalanmalar olmayacak bir şekilde yayılmasına dikkat edilmelidir ve bastırılarak uygulanmalıdır. Üzerine, ek başka bir işlem yapılmadan kullanılabilir; isteğe göre, düz ya da renkli linolyum üzerine balmumu veya desenli linolyum üzerine vernik ile cila işlemleri yapılabilir.
Ahşap kaplı zeminlere uygulanabilir.
Döşeme öncesinde, yaklaşık 18°C’de ve dik bir pozisyonda, en az 24 saat bekletilmesi gerekir. Uygulama esnasında da bu sıcaklık korunmalıdır.
Uygulama yapılacak mekânın nem oranı %50-%60 arası olmalıdır.
Paketleme ve depolama şartlarına dikkat edilmelidir.
Yerden ısıtma bulunan bir zemine uygulama yapılacaksa, döşeme yapılmadan önce, ısıtma sistemi 48 saat önceden kapatılmış olmalı ve uygulama tamamlandıktan sonra en az 48 saat boyunca kapalı olarak kalmalıdır.

Özellikleri

Sağlık için herhangi bir zarar bulundurmayan, hafif ve temizlemesi kolay bir döşemedir.
Üretimi genellikle, 2 metre genişliğinde ve 25-30 metre uzunluğunda, rulolar halinde sağlanır. Gereken durumlarda karolar halinde de döşenebilir.

Temizlik ve Bakımı

Vakumlama ve ıslak-kuru paspaslama yapılabilir. Varsa, üreticinin tavsiye ettiği cilalar kullanılabilir. Emme yapabileceği için, temizlik esnasında aşırı su kullanımından kaçınılmalıdır.

tarihinde yayınlandı.
Önceki Ürün
Sonraki Ürün