Decorative Materials
Scroll to top

Parke Zemin Döşeme ile Evinizi Kışa Hazırlayın

İç mekan dekorasyonunda önemli bir nüanstır parke zemin döşeme. Evlerin de kendine has bir ruhu vardır. İçinde bir ömür geçirdiğimiz, mutlu ve güzel anlar yaşadığımız evimizi ruhuna uygun şekilde tasarlamak çok keyiflidir. Bu enerji ailemizin seçimlerinden etkilendiği kadar mevsimsel geçişlerden de etkilenme eğilimindedir. Örneğin yaz döneminde daha canlı ve parlak seçimler yaparken sonbahar- kış döneminde mevsimin tonlarını ve özelliklerini dikkate alarak seçimler yaparız. Sonbahar- kış döneminde seçimlerimizi etkileyen önemli bir faktör de hava koşullarıdır. Havanın soğuk, gri, melankolik etkisini kırmak için evimizde daha sıcak bir atmosfer yaratmak isteriz. Bu atmosferi kimi zaman yeni dekorasyon unsurlarıyla sağlarken kimi zaman da mimari tasarımı ilgilendiren çözümlerle sağlarız. Farklı tonlarda bir duvar boyası, sofistike duvar kaplamaları gibi değişikliklerle fark yaratmak mümkündür ancak büyük çapta bir dönüşüm için işe zemin kaplamaları ile başlamak daha doğru olur. Parke zemin kaplama son yıllarda çok trend olan bir uygulama olarak ilk akla gelen tercihtir.

Parke Zemin Döşeme Ürünleri

Yaşam Alanlarında Sıcak Esintiler

Türk tipi ev mimarisinde son dönemlerde parke zemin döşemeleri ile sıkça karşılaşmaya başladık. Gürgen, meşe, kayın gibi sert ağaçların kerestesinden yapılan parkeler; balık sırtı, zikzaklı, haneli, mozaik ve İngiliz biçimi gibi pek çok farklı çeşitten oluşur. Evlerin hemen hemen her odasında kullanıma uygun olan parkeler suya ve darbeye dayanıklı olmaları ile de avantajlıdır. Geçmiş dönemlerde daha sıcak ve konforlu yaşam alanı sağladığı için halı kaplama tercih edilse de parkenin halı kaplamadan daha sağlıklı olduğu anlaşılmıştır. Halı yüzeyi, bakteri, toz ve kir gibi sağlıksız unsurları bünyesinde barındırması nedeniyle daha zor temizlenebilirken; parke döşeme daha kolay temizlendiği için daha kullanışlı ve hijyeniktir. Evcil hayvan sahipleri ve çocuk sahibi aileler kolay temizlenebilir özelliğinden dolayı parkeli yapıları daha çok tercih ederler.

Parke Döşeme Modelleri ile Yepyeni Bir Atmosfer

Yüzölçümü olarak büyük ve geniş bir eve sahipseniz ahşap parke zemin kaplaması sıcak ve konforlu bir atmosfer yaratırken aynı zamanda ısı kaybını da azaltacaktır. İhtiyaç halinde döşeme üzerine ısı yalıtımı da monte ederek evinizi daha sıcak hale getirebilirsiniz. Bu noktada hangi tarzda bir parke modeli istediğinize karar vermeniz gerekir. Üç boyutlu laminat modeller canlı duruşu ile derin bir görünüm yaratır. Rustik modeller ise tarz olarak eskitilmiş, retro görünüme sahip modellerdir. Evde doğal ve elegan bir hava yaratır. Masif tarzda bir parke seçtiğinizde ise ısı ve ses yalıtımı açısından doğru bir karar vermiş olursunuz.

Parke Zemin Döşeme Ürünleri

Parke Zemin Kaplama ile Bitmeyen Konfor

Parke zemin kaplama modelleri, bakımı ve temizliği doğru yapıldığında senenin her döneminde evde konfor sağlar. Kuru paspas, elektrik süpürgesi, yumuşak temizlik malzemeleri ile bakımı yapılan parkeleri uzun yıllar boyunca bozulmadan kullanabilirsiniz. Öte yandan yaşam alanlarınızdaki mobilyalar da doğru kullanılmadığında parkeler adına risk taşır. Yaşam alanlarınızdaki mobilyaların altına koruyucu matlar koyarak parkelerin çizilme riskini de minimize edebilirsiniz. Doğru şekilde ve özenli kullanıldığında parke kaplamalarınızdan uzun yıllar boyunca faydalanabilirsiniz.

İç Mimari Projelerinde TESKA Farkı

TESKA Decorative Materials olarak yaşam alanlarınızı estetik ve işlevsellik çerçevesinde yeniden tanımlıyoruz. Çeşitli kaplama ve iç mimari çözümleriyle yaşam alanlarınıza renk katıyoruz. Duvar kaplamalarından mobilya kaplamalarına, zemin kaplamadan dekoratif ürünlere, pek çok farklı alanda mükemmel çözümler sunarak beklentilerinizi karşılıyoruz. Siz de evinizi veya ofisinizi TESKA Mimarlık ile kışa hazırlayabilirsiniz.

tarihinde yayınlandı.
Önceki Ürün
Sonraki Ürün