Decorative Materials
Scroll to top

Ahşap Zemin Kaplama Nedir?

Ahşap, geçmişten günümüze gelen ve sürekli yenilenen modelleriyle hem modern hem doğal hem de estetik olan bir ürün grubudur. Ahşap yer döşemeleri birçok mekânda rahatlıkla kullanılan zemin kaplama ürünleridir. Bu zemin kaplama ürünlerinin her mekân için farklı ürün grupları vardır. Bunlar;

Laminant Parke

Laminant parke, su geçirmez, tutkallanmış yüksek yoğunluklu elyaf yani HDF (High Density Fibre Board) plakanın etrafına inşa edilen bir zemindir. Bu zemin dört ayrı tabakadan oluşur. En üst tabaka cila gibi düşündüğümüz şeffaf, aşınmaya ve kimyasallara karşı dayanıklı bir katmandır. HDF dolgu plakasına uygulanan yüksek ısı ve basınç altında yapılan preste, birkaç kat melamin tabakasından oluşur. Yüzey tabakası, ahşap ya da “Registered Embossed” adı verilen bir doku ile kaplanır. Bir alt tabaka, zemin deseninin yer aldığı tabakadır. Bu tabakada gerçek ahşap ya da gelişmiş baskı teknikleri ile üretilmiş ve melamin reçine ile kaplanmış yüzey bulunmaktadır. Üçüncü katman, en kalın katman olup HDF dolgu plakasından oluşmaktadır. Bu plaka, ağacın çeşitli yerlerinden elde edilerek üretilmiş ahşap-elyaf karışımı bir malzemeden oluşur. Oldukça homojen bir yapıda olan bu tabaka, yapısında tutkal bulundurur. Neme ve ısıya karşı oldukça dirençlidir. En alt tabaka olan destek tabakası da neme karşı direnci yüksek bir yapıdadır. Montajı düzgün gerçekleştirildiğinde bombe, eğim gibi yüzeysel bozukluklar oluşmaz.

Lamine Parke

Lamine parke, %100 ahşaptan oluşan doğal bir malzemedir. Tabakalar birbirlerine dik açıyla yapıştırılır, yüzeyi cilalanır. Parçalar cilalı olarak üretildiği için, ilk döşeme sonrasında gerekmese de, zaman içerisinde sistre ve cila uygulamasına ihtiyaç duyulabilir. Yapısı gereği, uzun ömürlü ve doğal bir döşeme tercihidir. Her parçanın bir diğerine uyması için, özel girinti ve çıkıntıları vardır ve bu sayede döşemesi daha kolay gerçekleşir. Kullanılacağı mekânda, zemine yapıştırma yöntemi ile döşenebileceği gibi, daha çok yüzer sistemle döşenmesi tercih edilir.
Aağacın yapısı gereği doğal hareketlerine izin verir ve bu sayede ısı farkları ve mevsim değişikliklerinden oluşabilecek olan çatlama ve açılmalar engellenmiş olur.

Masif Parkeler

En çok tercih edilen zemin kaplama malzemesi olan masif parke, uzun ömürlü, ısıya karşı dayanıklı, ses izolasyonu sağlayan, üzerinde 6 mm sistre payı ile uzun yıllar kalitesi korunabilen bir malzemedir. Uzak doğu ve Afrika’dan getirilen taslak tomruklarla üretilen bu malzeme, akçaağaç, kayın dışbudak, teak, merbau, ceviz, sapelli, doussie, iroko, wenge, bambu ve jatoba gibi sert ve yapraklı ağaçlar kullanılarak yapılmaktadır.

Bambu Parke

Bambu parkeler, masif parkelere en iyi alternatif olarak görülmektedir. Çevre dostu bu parkelerin, ham maddesi olan bambu bitkisi kolay yetişen ve kaynakları bol olan bir malzemedir. Bu nedenle doğal ve çevre dostu bir yapıdadır. Kolay uygulanan ve maliyeti düşük olan bambu parkeler 6 kat UV teknolojisi ile cilalanmış olup, toksik madde içermeyen ve su bazlı urethan tutkallar ve cilalarla üretilir ve bu sayede neme karşı izolasyon sağlar.
Geleneksel parkelerin aksine zımpara ve cilalama gerektirmez, kire ve toza karşı minimum emisyon sağlar, antibakteriyeldir. Su ile temasta lamine parke gibi patlama ya da kabarma yapmaz.

Spor Zemin Parkeler

Mevcut beton zemin üzerine 2 mm polietilen nem bariyeri serilir, darbeyi absorbe etmek amacıyla 19mm kauçuk takozlar üzerine aks aralıkları 25-30 cm olacak şekilde 50 x 100 çam latalar serilir, üzerine 10-12 mm kalınlığında tek katman olan OSB veya su kontrası yerleştirilir ve son olarak en üste 20-22 mm kalınlığında masif veya 14 mm kalınlığında hazır cilalı yüzeye sahip, akçaağaç ya da meşe ağaçlarından üretilmiş parke çapraz çivileme metodu ile sabitlenir ve cilası yapılır. Sistemin genleşmesini yani hava sirkülasyonunu sağlamak adına 15-20 cm aralıklı hava deliği olan ahşap süpürgelikler kullanılır. Bu sistem nemli ortamlara karşı dayanıklı olup, en sert ağaç kategorisindedir.

Dış Mekân Ahşap Zemin Kaplama Özellikleri

Ahşap zemin kaplamaları, kullanım kolaylıklarının artması, görüntüsünün daha sıcak bir hava vermesi, şık olması ve hem renk hem de doku seçeneklerinin artması sebebiyle; son yıllarda, birçok mekân için, kullanımı tercih edilmeye başlanmıştır.
Dış mekânda ahşap zemin kullanımı hakkında bazı tüyolar;
Ahşap zemin kaplama sisi birçok farklı uzak doğu ağacından elde edilen %100 doğal bir üründür.
Bahçeye olduğu kadar havuz kenarlarına ve saunalara da uygun bir ürün grubudur.
Suyu emerek kayganlaşmasını engeller ve sudan kesinlikle olumsuz şekilde etkilenmez ve zarar görmez.

Ahşap zemin kaplama, döşemesi kolay ve zahmetsiz bir zemin sistemidir.
Kıymık oluşumu yapmaz gönül rahatlığıyla üzerinde çıplak ayakla yürünebilir.
Bu yer döşemesi ürününü istediğiniz renge boyayabilirsiniz.
Hem suya karşı hem de sert darbelere karşı oldukça dayanıklı bir üründür ve kullanım ömrü uzundur.

Kolayca sökülebilir ve başka bir mekana monte edilebilir.
Sık sık bakım gerektirmeyen bir üründür. Senede 1 kere bakım yapılması yeterli olacaktır.
Ahşap yer döşemesi doğal olması sebebiyle çevre dostu bir üründür.
Tüm doğa olaylarına dayanıklı yer döşemesi ürünleridir.
Ahşap zemin kaplama ürünlerini sadece zemin sistemi olarak değil, dekor aracı olarak da kullanabilirsiniz.

Ahşap zemin sisteminin temizliği kolay ve zahmetsizdir.
Yapım aşamasında ileri düzey kullanılan bir zemin sistemi ürünüdür.
İstenilen şekil ve boyutta üretimin yapılabildiği bir ürün grubudur.
Boyaya ihtiyaç duymaz, fakat dilenirse istenilen renge boyanabilir.

tarihinde yayınlandı.
Önceki Ürün
Sonraki Ürün