Decorative Materials
Scroll to top

Çelik Prefabrik Yapılar ve Kullanım Alanları

Prefabrik Yapılar Nerelerde Kullanılır?

Çelik prefabrik yapılar; insan etkileşimleri dünyasının aksine, popülerlik teknoloji dünyasında kaliteye eşittir. AEC endüstrisi, çağımızın teknolojik ilerlemeleri ile sıkı bir şekilde desteklenmektedir ve prefabrik konutlar giderek daha popüler hale gelmektedir.

Prefabrik Yapılar Nasıl Yapılır?

Çelik prefabrik yapılar, komponentler (paneller gibi), modüller (tüm modüler evlerde, tekerlekli evlerde) veya şantiyeden inşa edilmiş ve kuruluma hazır olduklarında sahaya aktarılmış bölümlerden (üretilen evlerin parçaları) oluşur. Teknik uzmanlardan oluşan bir ekip, farklı hizmetleri bina yerleşimine bağlar. Bunlar çift katlı evleri ve özel evleri içerebilir. Modüler veya prefabrik evler bölümler halinde oluşturulabilir ve daha sonra inşaat sürecinin bir parçası olarak bir araya getirilmek veya monte edilmek üzere sahaya taşınır. Banyo bölmeleri veya mutfaklar gibi tüm odalar, prefabrik birimler olarak fabrika ortamında yaratılır.Çelik çerçeveler prefabrik ünitelerde yerinde ‘yuvaya’ monte edilir veya yeni evin gelmesi için hazır beton zeminlerin tamamı beton zeminlere döşenir. Bu evlerin finansmanı, inşaatı ve değerlendirilmesi geleneksel evlerde olduğu gibi yapılmaktadır. Prefabrike evler, komple bölümler veya katlar halinde sahaya aktarılan, bu komple ev ünitelerinin zeminden birbirine bağlandığı ve ardından yerin ana su temini, kanalizasyon sistemi ve elektrik hatlarına bağlı olduğu üretim montaj hatlarına da monte edilebilir.

Çelik Prefabrik Yapılar Nasıl inşa edilir?

Genellikle gerçek konut alanından biraz uzakta olan fabrikalarda inşa edilirler. Bu amaca yönelik tasarlanan fabrikalar, çeşitli bileşenleri binaya eklemek için montaj hattının farklı aşamalarında farklı elemanlar ve ticaretin bir araya geldiği montaj hattı ortamlarından etkili bir şekilde oluşur. Zeminler, duvarlar ve tavanlardan başlayarak yapı, iç armatürler ve borulama, sıhhi tesisat, kazanlar, banyolar ve tüm mutfak armatürleri gibi MEP elemanları, cam, kapılar, elektrikli armatürler ve hatta banyo gibi sonlandırma alanlarına geçmeden önce birlikte hareket eder. Ev bir kez monte edildikten sonra, kalıcı sahaya taşınması için lojistik ekiplerine teslim edilmeden önce nihai KG kontrollerinden geçer. Tesisat ve elektrik hatları kentin su ve elektrik bağlantılarına bağlanır ve prefabrik bölümler kapatılır. Prefabrik evlerde çok sayıda oda olabilir ve farklı tasarımlarda olabilir. Bu evler, düzenli olarak inşa edilmiş diğer evlerle sorunsuz bir şekilde harmanlanarak kurulabilir. Evlerdeki onarımlar, satışında bulunan emlak şirketi tarafından yapılmaktadır. Yerleşim zamanlarında, prefabrik bir ev, bölgeye “yerleşir” ve artık bir yuva olmaya hazırdır.

Çelik Prefabrik Yapı Kullanım Alanları

Çelik prefabrik yapılarla sadece küçük modüller ya da binalarda karşılaşmıyoruz. Teknolojinin de gelişmesiyle çelik yapılar hayal gücümüzün de ötesinde yapılara dönüşüyorlar. Bunun en güzel örnekleri olarak dünyanın en yüksek binası, Burj Khalifa’yı ve dünyanın en prestijli yapısı Sydney Opera Binası’nı gösterebiliriz.

tarihinde yayınlandı.
Önceki Ürün
Sonraki Ürün