Decorative Materials
Scroll to top

Gül kaplama, Bubinga ağacından elde edilmiş bir kaplama çeşididir ve oldukça sert bir ağaç türüdür. Gül ağacına olan benzerliğinden dolayı, ülkemizde genellikle Gül ağacı olarak adlandırılmaktadır. Ticari adı; Bubinga, Kevazi ağaç kaplamadır. İngilizcede, African Rosewood olarak adlandırılır.

GÜL KAPLAMANIN (BUBİNGA) ÖZELLİKLERİ:

Odunu sert ve yoğun olmasına karşın, kerestesi kolaylıkla kesilip işlenebilir. Kesme açısı 18°, kesme hızı ise 24-26 m/s olarak önerilmektedir. Gül kaplama, yüzeyine boya ve cilayı iyi bir şekilde kabul eder. Dekor amaçlı üretilen bubinga kaplamaların kalınlığı 0,7 milimetrenin altında olmamalıdır. Bu kalınlığın altında olan dekor ürünlerinde, kaplama esnasında reçine kanalları zorluk yaratabilir. Özodunu mantarlara ve termitlere (akkarınca) karşı dirençlidir. Yavaş kurutulmalıdır. Çarpılma ve çatlamalara eğilimli bir yapısı vardır.
Boyu 30 metreye kadar uzar. Kullanılabilir gövde uzunluğu 9-18 metre ve 80-160 santimetre çapa kadar ulaşır. Oldukça silindirik ve düzgün yapıda gövdeleri vardır. Kök çıkıntısı az ama buna rağmen oldukça belirgindir. 5-7 santimetre genişliğindeki diri odunu, beyazımsı; özodunu ise orta tonda kırmızımsı, kahverengi veya pembemsi kahverengidir ve daha koyu tonda damar çizgileri içerir.
Basınç direnci: 675-700 kp /cm2,
Eğilme direnci: 1350-14,20 kp /cm2,
Elastikiyet modülü: 154000 kp /cm2’dir.

GÜL KAPLAMA (BUBİNGA)’NIN YETİŞTİĞİ ALANLAR/MENŞE:

Bubinga, dünyada yalnızca Orta ve Batı Afrika’da, özellikle de Gobon, Kamerun, Fildişi Sahilleri’nde yetişir.

GÜL KAPLAMA (BUBİNGA) KULLANIM ALANLARI:

Bubinga ağacının kerestesi; parke, mobilya, süs eşyaları, dekoratif kaplama, dolap yapımı, kakmacılık, gemicilik, müzik aletlerinin imalatı ve tornacılık için uygun bir malzemedir. Ayrıca bıçak ve fırça sapı yapımında da kullanıldığı görülür. Aynı zamanda Bubinga ağacının reçinesi vernik üretiminin başlıca ham maddelerinden biridir.

Fiyatlandırma:

Gül Kaplama (Bubinga)fiyatları hakkında daha fazla bilgi edinmek için http://www.teskamimarlik.com internet sitesini ziyaret edebilir veya diğer iletişim modellerimiz ile bizimle irtibata geçebilirsiniz.

tarihinde yayınlandı.
Önceki Ürün
Sonraki Ürün