Decorative Materials
Scroll to top

Prefabrik Yapı Türleri ve Aralarındaki Farklar

Beton Prefabrik, Çelik Prefabrik ve Ahşap Prefabrik Arasındaki Farklar

Prefabrik Yapı; yeterli bütçeye sahip olmayan insanlar ev satın alamadığı ve çoğu satın almak yerine kiraladığı için ortaya çıkmıştır. Bu durum farklı ülkelerde prefabrik evlerin yaygınlaşmasını sağladı. Prefabrik yapı evleri hızlı üretim, fiyat avantajları, müstakil olma, emniyet vb. bir dizi avantajı da beraberinde getirdi.

Prefabrik evler üç farklı materyalden yapılmaktadır. Bunlar; beton prefabrik, çelik prefabrik ve ahşap prefabrik. Bu 3 ayrı prefabrik çeşidi arasındaki farklılıklar neymiş bir göz atalım.

Dayanıklılık ve Bakım

Beton dayanıklıdır ve bakım gerektirmez. Ayrıca 100 yıldan fazla kullanılabilir. 50 yıl önce üretilen beton prefabrik evler hala ayakta duruyor. Örneğin 1987’de Lübnan ordusu için üretilen mega prefabrik yapılar hala ayakta ve kullanılıyor. Öte yandan çelik prefabrik yapı çeşitleri betondan daha sağlamdır ve esneklik açısından size bir dizi avantajlar sunar. Burç Halife, Eyfel Kulesi Empire State gibi yapılarda kullanılan çelik, kasırga ve depremlere karşı daha dayanıklıdır. Dayanıklılığının yanı sıra inşaat sırasında yapının büyüklüğünü, genişliğini ve şeklini değiştirmenize olanak verecek kadar esnektirler. Ahşap, neme bağlı olarak çürümeye ve termit istilasına maruz kalmaya duyarlı olduğu için beton ve çelikten daha fazla bakım gerektiren bir malzemedir. Yıllık olarak boya ve bakım gerektirir ve kasırgalara, taşkınlara hatta şiddetli rüzgarlara karşı çok az koruma sağlar.

Rahatlık

Betonarme prefabrikte ses yalıtkandır, zeminin döşemesi sesi ortadan kaldırmak veya gürültüyü iletmekten kaçınmak için yeterince sert olduğundan, evin içinde dışarıdaki seslerden uzak bir konfor sağlar. Çelik konstrüksiyonlarda, duvarların inşaasında istenilen yalıtım materyalleri kullanılabilmektedir. O nedenle sessizliği ne kadar seviyorsanız o kadar yalıtım yaparak istediğiniz konforu rahatlıkla elde edebilirsiniz, duvarlardaki ses yalıtımı bile tamamen sizin zevkinize kalmış.
Ahşabın ses yalıtımı için işlem görmesi, maliyet ve işin zaten pahalı olan yapısına işlenmesi gerekir. Ahşap zeminler gıcırdar ve yürürken yüksek ses çıkarır, bu da istediğiniz sessizliği ne yazık ki sağlamaz.

Güvenlik

Ahşaptan yapılmış bir ev yerine, betondan ve çelikten yapılmış bir eve girmenin zor olduğu bilinen bir gerçektir. Ahşap ya da beton olsun tüm evlerin çelikten yapılmış kalın bir kapıları vardır ve bu kapıların ne kadar sağlam olduğu bilinen bir gerçektir. Şimdi tüm evinizin kapı kadar sağlam olan çelikten yapıldığını düşünün… Kendinizi çelik prefabrik evinizde daha güvenli hissetmez misiniz?

tarihinde yayınlandı.
Önceki Ürün
Sonraki Ürün