Decorative Materials
Scroll to top

Ahşap parke, yüzeyi düzgün, kalınlığı homojen, yan ve baş taraflarının birbirleri ile birleştirilebilmesini sağlayacak şekilde lamba ve zıvana açılmış olan prizma şeklindeki zemin kaplama malzemesidir.

Bu parkeler, görünüşlerine göre birinci, ikinci ve üçüncü sınıf olarak gruplandırılır.
Döşeme aşamasında, uygulamanın dikkatli yapılması gerekir. Bu uygulama aşamaları, zemin hazırlığından itibaren, parkenin sistrelenip cila işleminin bitmesine kadar olan aşamalardır. Yanlış hazırlanmış bir zemin, parkenin performansını oldukça kötü bir şekilde etkiler. Uygulamanın yanlış yapılmasından dolayı kabarma, açılma gibi istenmeyen durumlar meydana gelir.

Uygulama Yöntemleri

Ahşap parke, kör döşeme, çakma ya da şap üzerine yapıştırma yöntemleri ile uygulanır. Uygulama işlemi gerçekleştirilmeden önce, zeminin iyi bir şekilde hazırlanması gerekir.

Hazırlık Aşamaları:

Şapın düzgün, sert, temiz ve kuru olması gerekir.
Şap sertliğini ölçebilmek adına, metal bir çubuk yardımıyla derin bir çizgin oluşturulup oluşturulamadığına bakılmalıdır.
Mevsime göre, şapın 21 ile 45 gün arası bekletilmesi gerekir.
Şap kalınlığı 2.5-3 santim arası olmalıdır.
Parke uygulaması yapılacak olan mekânın alçı, sıva ve diğer her türlü pislikten arındırılması gerekir.
Döşeme yapılacak olan yapıştırıcının su bazlı olamaması gerekir.
Uygulama işlemi eski parkenin üzerine yapılacaksa, öncesinde altta kalacak olan parkelerin cilası kazınmalıdır.
Nemli bir mekâna uygulama yapılacaksa, parkenin ortamdaki rutubete uyum sağlaması için 10-15 gün öncesinden döşenecek olan yere getirilmesi ve kolilerin ağzının açılması gerekir.
Parkelerin kaplama kısımlarındaki ek yerlerinin açılmaması için, nem yüzdesinin %8-14 arası olması gerekir. Ancak, çok kuru olan ortamlarda alt sınıra uyulmalıdır.

Uygulama Sonrası

Uygulama işlemi biten parkelere, sistre motoru ile kum zımparalama işlemi yapılır. Sistreden sonra, bir kat astar ve cila uygulanır. Kuruyan cila üzerine cila macunu sürülür. Ahşap parkelerde, döşeme işlemi bittikten sonra sistre ve cila ile ortaya çıkacak olan renk farkı göz önünde bulundurulmalıdır.

Ahşap parke fiyatlandırması hakkında daha detaylı bilgi almak için TESKA internet sitesini ziyaret edebilir veya iletişim modellerimizden herhangi biri ile bizimle irtibata geçebilirsiniz.

tarihinde yayınlandı.
Önceki Ürün
Sonraki Ürün