Decorative Materials
Scroll to top

Parke Zemin Kaplama Modelleri

Parke Nedir?

Parke, genel bir tanım yapmak gerekirse yer döşemelerinde kullanılan bir kaplama türüdür. Çevre faktörleri ve ekonomik nedenlerden dolayı geleneksel masif ahşap parke yerine daha çok laminat ve lamine parkeler olarak adlandırılan parke türleri kullanılır. Çeşit ve modeline göre fiyatları değişiklik gösterebilir.

Laminat parke nedir?

Laminat parke zemin kaplama, laminasyon işlemiyle birleştirilmiş çok katmanlı bir sentetik döşeme ürünüdür. Laminat parke, ahşabı berrak bir koruyucu katmanın altında fotografik uygulamalı bir katmanla simüle eder. İç çekirdek tabakası genellikle melamin reçinesi ve elyaf levha malzemelerinden oluşur.

Laminat yapımında, gerçek ahşap fotoğraf görüntüsünün ince bir ‘aplike’ katmanı kullanılarak gerçeğine yakın bir görüntü sağlanır. Bu görüntü laminasyonun altına oturur, bu sistem de hasara ve bozulmaya karşı korur. Daha önce belirtiğimiz gibi, laminat kompozit bir malzemedir. En üstteki laminasyon tabakasının ve ikinci ahşap fotoğraf levhasının altındaki tabakanın altında tipik olarak suntadan (ahşap-yonga kompozit olarak da bilinir) oluşur. Teknik olarak bakıldığında, laminat bir ahşap ürünüdür diyebiliriz fakat temelde doğal bir ahşap ürünü değildir.

Bu parkenin popülerliği önemli ölçüde artmıştır, çünkü parke döşeme gibi daha geleneksel yüzeylere göre kurulumu ve bakımı daha kolaydır. Ayrıca, daha düşük maliyetli olması ve alternatif döşeme malzemelerine göre kurulumunun daha kolay olması ile büyük bir rahatlık ve avantaja sahiptir. Dayanıklı, hijyenik ve bakımı kolaydır. En sık kullanılan çeşitleri; balık sırtı olarak da bilinen “Haringbone” ve Macar olarak bilinen “Chevron” parkelerdir.

Vinil Parke Nedir?

Vinil döşeme %100 sentetik malzemedir. Standart tabaka vinil ve vinil karolarda, taban katmanı genellikle fiberglastır ve daha sonra PVC vinil ve bir plastikleştirici ile kaplanır. Elde edilen tabaka basılır ve bir yüzey baskı katmanı ile kabartılır. Bunun üzerine, bir veya daha fazla aşınma katmanı, genellikle sert bir “mumsuz” poliüretan katmanı uygulanır. Levha vinil “yastıklı vinil” olarak bilinir ve kapalı köpük alt tabakaya sahiptir.

Vinil Parkenin Kullanım Alanları

Vinil zeminler, (özellikle mutfak ve banyo uygulamalarında) ev sahipleri arasında popüler bir seçenektir. Linolyumun sentetik maddesine yakın özellikleri olan vinil yer döşemesi; suya ve lekeye dayanıklıdır, ayrıca ekonomiktir.

Marküteri parke nedir?

Özenle yerleştirilmiş ince ahşap parçalarından tasarımlar ve resimler oluşturma sanatıdır. Genel olarak Marküteri, farklı renklerdeki ahşap kaplamaların kesilip iç içe yerleştirilerek ağaçların doğal renkleri ile yapılan bir oyma sanatıdır.

Estetik açıdan çok keyifli ve dekoratif bir parke çeşidi olan marküteri parkeler, Fransız saraylarından, İngiliz krallıklarına kadar bir çok önemli yapıda kullanılmıştır. Lüksün ve ihtişamın sembolü olarak görülen bu parke çeşitlerinin kullanım açısından avantajları ve zorlukları vardır.

Marküteri zemin kaplamanın en büyük avantajı estetik görünümüdür. Ustalıkla işlenen desenler ve seçilen ağaçlar evinizin veya iş yerinizin estetiğini artıracaktır. Bunun yanı sıra saf ahşaptan yapılmasından dolayı sağlıklı bir zemin kaplama tercih etmiş olacaksınız. Fakat öte yandan marküteri zemin kaplamanın zorlukları da mevcuttur. Sert ve keskin yüzeylerin sürtmesiyle çabuk hasar görebilmektedir. Temizliği de ciddi anlamda hassasiyet ister. Islak ve nemli kalmamasına özen gösterilmeli ve çeşitli yüzey korumalarıyla rutin olarak bakım yapılmalıdır.

Marküteri Parkenin Kullanım Alanları

 Bütçeniz uygun olduğu takdirde zevkinize göre parke çeşitlerini yaşam alanlarınızda kullanmanız mümkündür. Marküteri parke zemin kaplama, evinizdeki salon, misafir odaları ve iş yerlerinizdeki trafiği az olan toplantı odalarında tercih edilebilir. Banyo ve mutfak gibi nem oluşturacak zeminlere uygulanmamalıdır.

Mantar Parke nedir?

Mantar, meşe ağacının kabuklarının bir takım işlemlerden geçirilerek sıkıştırılmış formuna verilen addır.

Mantar parke, doğal mantar ağacı kabuklarından kendine has dokularda ve çarpıcı renklerde üretilir.

Görünümü ve fiziki yapısıyla estetik bir görünüm sağlayan mantar parke, iç dekorasyonda kolay uygulanabilir olmasından ve farklı yapısından dolayı iç mimarlar ve dekorasyona önem veren kullanıcılar tarafından tercih sebebi haline gelmiştir.

Mantar Parkenin Özellikleri

 • Tamamen ekolojik bir üründür.
 • Yumuşak ve esnek bir yapısı vardır.
 • Ayak sesi ve akustik ses yalıtımları için birebirdir.
 • Kolay temizliği sayesinde hijyenik bir üründür.
 • Kilit sistemi sayesinde uygulanması ve sökülmesi kolaydır.
 • Aşınmalara karşı dayanıklıdır.

Mantar Parkenin Kullanım Alanları

Akla gelebilecek her alanda kullanımı kolay olan mantar parkeler genellikle;

 • Oteller
 • Ofisler
 • Hastaneler
 • Villa ve konutlar
 • İş merkezleri
 • Okullar
 • Bankalar
 • Spor salonları
 • Kütüphaneler
 • Ses kayıt stüdyoları

Gibi çok çeşitli alanlarda uygulanabilir.

Lamine Parke nedir?

Lamine parke, doğal ağaçtan elde edilen bir zemin dekorasyon ürünüdür. Sağlamlığı ve dayanıklı oluşu ile bilinir. Dahası ısı geçirmez, solmaz ve doğaldır. Hızlı ve kolay biçimde monte edilen lamine parkeler ateşe dayanıklı olduğu gibi UV ışınlarına da dayanıklıdır. Lamine parke aileler için de sağlıklı bir çözümdür. Çabuk temizlenir; anti alerjik olduğu için toz, kir, tüy ve döküntü bırakmaz. Dahası, kusursuz ve doğal döşeme düzeni sunar.
Lamine parke fiyatları hakkında araştırma yaparken lamine fiyatları, parke fiyatları gibi konularda da inceleme yapabilirsiniz. Ancak malzemenin fiyatından çok kalitesine ve ihtiyaç duyduğunuz parke çeşidine odaklanmalısınız. Örneğin, doğal ahşaptan lamine parke modellerini seçerek ofis ve yaşam alanlarınıza şık bir dokunuş getirebilirsiniz. Ahşap lamine parkeler pürüzsüz zeminlere farklı yönde yerleştirilir, hava koşulları, nem, rutubet gibi dış etkenlerden daha az etkilenir. Uzun yıllar boyunca keyifle kullanabilirsiniz.

Parke modelleri ve fiyatları için alanında uzman kadromuzdan destek alabilirsiniz. Ayrıca numune talebinde bulunabilirsiniz.

Önceki Ürün
Sonraki Ürün