Decorative Materials
Scroll to top

Ahşap Parke Temizliği Nasıl Yapılır?

Ahşap parke temizliği, en çok merak edilen konulardan biridir. Ev veya çalışma ortamlarında şık ve estetik bir görünüm oluşturan ahşap parkeler, diğer bir yandan da temizlenmesi en zor zemin döşemelerinden birisidir. Ama kullanım koşulları bakımından da en uzun ömürlü zemin döşemeleri arasında yer almaktadır.

Ahşap parke temizliğinde en başta dikkat edilmesi gereken nokta, parkelerin ıslak şekilde bırakılmamasıdır. Çünkü ahşap parke ıslak bırakıldığında yüzeyde, bozulma, yıpranma hatta kabarmalar meydana gelebilir. Sık sık ıslak temizliktense belirli aralıklarla kuru paspas ve süpürgeyle toz almak parkelerin ömrünü daha da uzatır.

Mutlaka suyu emen yapıda bez kullanılması gerekir. Gerektiğinde kuru bez ile silip, evi havalandırmalısınız.

Temizlik yaparken sert kimyasal ve asit özelliğine sahip ürünlerden kesinlikle kaçınmalısınız.

Ahşap parke temizliği düzenli olarak her hafta yapılmalıdır.

Ahşap Parke Temizliği Yöntemleri:

  1. Parkenizin öncelikle elektrik süpürgesi ile tozunu alın. Tozu almadan hemen ıslak temizliğe geçerseniz, parkeler tam olarak temizlenmez ve emekleriniz boşa gider. Ahşap parkenizin zarar görmesini engellemek için, elektrik süpürgesinin ucuna yumuşak bir aparat takarak temizliği sağlayabilirsiniz.
  2. Tozunu aldığınız parkenin ilk kirini almak için içine hiçbir şey katmadığınız saf su ile silin.
  3. Piyasada bulunan ahşap temizleyicisini ekleyerek ılık su hazırlayın. Yumuşak yapıya sahip mikrofiber bez ile çok ıslatılmadan parke temizliği yapılabilir.

Ahşap Parke Temizliğinde Doğal Yöntemler

Ahşap temizleyicisi olmadan, ahşap parke temizliğinde daha doğal yöntemleri tercih edenler için;

  • Arap Sabunu

İlk iki maddede anlatılan şekilde kaba temizliği yaptıktan sonra, sirke veya arap sabunu ile de silebilirsiniz.

Arap sabunu, ahşap parkelere zarar vermez. Arap sabununun kokusunu beğenmiyorsanız içine birkaç damla esans damlatabilirsiniz.

  • Sirke

Sirkenin de bakterileri öldürme özelliği vardır. Kokusu da pencereleri açıp, evi havalandırdığınız anda kaybolacaktır.  5 litre suyun içine 1 çay bardağı sirke ilave ederek parke temizliğinizi yapabilirsiniz. Eve daha hoş koku yaymak için, evinizi havalandırdığınız sırada duru suya birkaç damla esans ekleyerek tekrar silebilirsiniz.

  • Çay

İlk iki maddede anlatılan şekilde kaba temizliği yaptıktan sonra, ocakta çaydanlık veya tencerede 5 litre kadar suyu kaynatın. Bardak poşet çaylardan yaklaşık 7-8 adet olacak şekilde altı kapatılan suya atarak yaklaşık 10-15 dk demleyin. Demlenen çayı 5-10 dk kadar soğumaya bırakın. Soğuyan suya temizlik bezini daldırıp, nemlendirin. Çaylı bezi parkede geniş bir alana yaymadan önce küçük bir kısımda test edilmesi önerilmektedir. Çaylı alan kurudukça parkedeki renk eşitsizliklerinin ortadan kalktığı ve daha parlak olduğu görülür.

tarihinde yayınlandı.
Önceki Ürün
Sonraki Ürün