Decorative Materials
Scroll to top

Gombe kaplama, bir tür ahşap döşeme biçimidir. Çeşitli zemin ve yüzeylerde kaplama amacına yönelik olarak kullanılmaktadır. Gombe kaplamanın dokusu kaba bir yapıya sahiptir. İngilizcede Didelotia Africana olarak adlandırılır. Bu kaplama türü, adını hammaddesi olan Didelotia Africana ağaç türünden alır.
Ticari adı; Didelotia Africana’dır.

Gombe Kaplama Türünün (Didelotia Africana) Özellikleri

Didelotia Africana, her mevsim yeşil olan bir ağaçtır. Boyu 35 metreye kadar uzayabilir. Gombe kaplama türünün ham maddesi, yerel olarak kullanılan ve aynı zamanda ihraç edilen odunların bulunduğu yabani alanlardan toplanır.
Özodunu pembemsi sarı ve sarı renklidir, yeşilimsi kahverengi damar çizgileri içerir.
Gombe kaplamanın odunu, hafif ve orta ağır, yumuşak ve orta sert; azami derecede dayanıklı ve kuru bir odun türüdür. Mantarlara ve termitlere (akkarınca) karşı direnci oldukça düşüktür.
Gabon’da yetişen gombe, çoğunlukla kurutulmuş veya fırınlanmış kereste halinde ihraç edilir.
Kullanım alanına göre, çivileme veya vidalama yapılabilir; yapıştırma ile uygulamak daha doğru bir kullanım türüdür.

Gombe Kaplama Türünün(Didelotia Africana) Yetiştiği Alanlar/Menşe:

Didelotia Africana, Batı Tropikal Afrika, Güney Nijerya, Kamerun, Ekvator Ginesi ve Gabon bölgelerinde yetişir. Didelotia Africana türünün Batı Afrika’nın ıslak ormanlarında, Liberya ve Sierra Leone; doğuda Kongo ve Orta Afrika Cumhuriyeti’ne doğru dağılır. Kamerun, Kongo ve Gabon’da ve yerel olarak Orta Afrika Cumhuriyeti’nde daha yaygın bir türdür.

Gombe Kaplama’nın (Didelotia Africana) Kullanım Alanları:

Gombe kaplamanın; döşeme, mobilya, dolap yapımı, müzik aletleri, yatak odası takımları, inşaat malzemeleri, masa ve sandalyeler, dekoratif kaplama, ev döşeme, dübel pimleri, dübeller, çekmece içleri, davul çubuklar, excelsior (yonga), fabrika zemin kaplamaları, figürlü kaplama… gibi bir çok alanda kullanımı mümkündür.

tarihinde yayınlandı.
Önceki Ürün
Sonraki Ürün