Decorative Materials
Scroll to top

Zemin Kaplamaları

Zemin Kaplama Nedir?

Zemin kaplamaları, yürüyüş yüzeyi sağlamak için bir zemin yapısı üzerine uygulanan herhangi bir kaplama malzemesini genel olarak tanımlayan bir terimdir. Döşeme, zeminin kalıcı şekilde kaplanması ve döşenmesi için kullanılan genel terimdir. Her iki terim de birbirinin yerine kullanılır, ancak zemin kaplaması gevşek döşenmiş malzemeler için daha çok tercih edilir.

Neredeyse her zaman zemin kaplaması olarak sınıflandırılan malzemeler; alan halıları, linolyum veya vinil zemin kaplamaları gibi esnek zemin kaplamalarını içerir. Genel olarak döşeme adı verilen malzemeler arasında zemin kaplama çeşitleri olarak; ahşap döşeme, lamine ahşap, seramik, taş, mozaik, halı ve çeşitli dikişsiz kimyasal zemin kaplamaları bulunur.

Zemin Kaplamasında Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Zemin kaplaması, bir evin tasarımında büyük önem taşımaktadır. Sadece zemini yenileyerek  evinizin tüm havasını değiştirebililir, arzu ettiğiniz etkiyi yaratabilirsiniz.

Zemin kaplaması seçerken özellikle iklim faktörlerine dikkat edilmesi gerekir. Eviniz deniz kenarında ise ısının bir kısmını alıp eve hoş ve serin bir his vermek için fayans tercih etmelisiniz. Öte yandan, bir dağ evinde veya soğuk bir yerde kalıyorsanız, o zaman ahşap döşeme, eve rahat ve sıcak bir his getirdiği için idealdir.

Konum dışında göz önünde bulundurmanız gereken bir başka faktör de maliyettir. Kısıtlı bir bütçeniz varsa, döşeme seçiminde nispeten daha az seçeneğiniz olur. Fakat bu durum sizi hayal kırıklığına uğratmasın. Çünkü her bütçeye göre zemin kaplamaları mevcuttur. Fiyat performans odaklı ürünler tercih edebilirsiniz.

Yer döşemesi için malzeme seçiminde maliyet, dayanıklılık, ses yalıtımı, konfor ve temizlik gibi faktörler de çok önemlidir. Bazı kaplama türleri, belli bir derecenin altına (zemin seviyesinin altına) monte edilmemeli ve nem veya yoğuşmanın olabileceği yerlerde bu duruma özel kaplama çeşitleri tercih edilmemelidir.

Ayrıca yer döşemesinin mobilyalar ile uyuşup uyuşmadığını hesaba katmalı ve evinizin genel görünümü ile ilgili biraz araştırma yapmanız gerekmektedir. Kişilik tipinize bağlı olarak döşemenizin rengini seçebilirsiniz. Canlı bir karaktere sahipseniz, renkli veya kalın zemin kaplamalarını tercih edebilirsiniz. Eğer introspektif bir kişiyseniz, o zaman daha sade ve şık bir şey size daha uygun olabilir.

Genel olarak, ahşap döşeme tercih edilir. Tahta görünüm arzu ettiğiniz dekorasyon ise, ceviz parke döşeme veya bambu döşeme gibi laminat parkeyi de tercih edebilirsiniz. Bu döşemelerin ikisinin de yaygın bir kullanımı vardır ve zengin duruşuyla harika bir görünüm ortaya çıkarır. Stil tercihinize göre seramik, mermer, muşamba veya diğer fayansları da tercih edebilirsiniz.

Hayal ettiğiniz estetik duruşa ve dekorasyon fikrine ulaşmak için evinizin zeminini seçmeden önce yukarıda belirtilen hususların üzerinde durmanız tavsiye edilir.

Yaşam Alanlarınıza En Uygun Yer Döşemesi Hangisidir?

Evinizde kullanabileceğiniz çok sayıda zemin döşeme tipi vardır. Ancak parke, halı ve fayans; oturma odası, yemek odası veya yatak odaları için en yaygın dekoratif malzemelerdir.

Sertağaç en yaygın zemin türüdür. Tahtadan imal edilmiştir ve evinize doğal bir görünüm kazandırır. Parke, evinizin her odası için masrafsız, güzel, zarif ve şık bir görünüm yaratacaktır. Evinizde bu tür ağaç türlerini kullanmanın birçok faydası vardır. Isı yalıtımı son derece verimli ve uzun ömürlüdür. Ayrıca istediğiniz zaman evinizin görünümünü kolayca yenilemenize olanak sağlamaktadır.

Bununla birlikte, halı kaplama son birkaç yıl içinde parke karşısında bir popülerlik kazanmıştır, çünkü ev tasarımı için sayısız yenilikçi özellik sunmaktadır. Eviniz için seçebileceğiniz birçok halı modeli vardır. Böylece her odaya kendine has özgünlük katabilirsiniz. Bu seçenek parke ağacından çok daha ekonomiktir, hızlı montaj süresi ve sıkı çalışma gerektirir.

Evlerini daha ekonomik bir zemin ile dekore etmek isteyenler için laminat zemin en iyi seçenektir. Ekonomik fiyat, bu parke tasarımında kullanılan ahşabın plastik malzeme ile kaplanmış olmasından kaynaklanmaktadır. Bu ağaç türü diğer tiplere göre çok daha ucuzdur ve farklı modelleri bulunmaktadır. Kurulumu pratiktir ve çok basittir. Ayrıca çeşitli renk kartelasından istediğinizi tercih edebilirsiniz. Fakat bu döşeme çeşidi parke kadar uzun ömürlü bir performans sergilemeyecektir.

Seramik karolar, zemin ve duvarlar için  iç mimarların ve ev sahiplerinin en gözde seçeneklerden biridir. Başka hiçbir yer karosu çeşidi, seramik karolar kadar popüler değildir. Dikkat çekici unsurlar yaratan geniş tasarım seçenekleri de mevcuttur. Seramik karolar oldukça düşük fiyatlıdır. Farklı tonlarda ve desenlerde tercih edebileceğiniz gibi doğal görünüm sevenler için doğal taş tonları da mevcuttur. Doğal taşlar, ağır bir bedel ödemeden, evinizde doğal bir ortam yaratmanıza fırsat verir. Birbirinden farklı birçok desen, renk ve çeşidi olduğu için size en uygun olanını seçmek genellikle ciddi bir vakit alır. Bu yüzden konuyla ilgili mimarlarımızdan yardım alabilir, size en uygun zemin kaplama çeşitlerini birlikte seçebilirsiniz.

Yer Döşemesi Çeşitleri

Zemin kaplamada kullanılan en popüler çözümler genellikle parke olarak bilinse de daha birçok zemin kaplama çeşidi vardır. Aşağıdaki listede en popüler yer kaplama modellerini bulabilirsiniz.  Ayrıca şirketimiz Teska Mimarlık’la zemin kaplama fiyatları için iletişime geçerek profesyonel mimarlarımız ve teknik ekibimizden teklif alabilirsiniz.

 • Karo Halı
 • Yükseltilmiş Döşeme
 • Seramik Zemin Kaplama
 • Deck: Ahşap Deck, Thermo Deck, Vintex Deck, Kompozit Deck
 • Parke:

1- Lamine Parke (Balık Sırtı “Haringbone”, Macar “Chevron),

2- Vinil Parke (Mantarlı Vinil Parke, Kilitli Yüzer Sistem Vinil Parke),

3- Marküteri Parke,

4- Mantar Kaplama Parke

Buraya kadar daha çok iş ve yaşam alanları için son kullanıcı ve/veya miamarlar / mimari projeler için ideal – yaygın zemin kaplama materyalleri – modellerinden bahsettik. Endüstriyel alanlar ve diğer ihtiyaç kategorileri için yagın kullanım gösteren zemin kaplama yöntem ve materyaller ise aşağıdaki gibidir:

 • Epoksi Zemin Kaplama,
 • Endüstriyel Zemin Kaplama,
 • Spor Zemin Kaplama,
 • Linolyum Zemin Kaplama,
 • Kauçuk Zemin Kaplama,
 • Heterojen PVC Zemin Kaplama,
 • Akustik PVC Zemin Kaplama
Önceki Ürün
Sonraki Ürün