Decorative Materials
Scroll to top

Kompozit deck, %60 ahşap unu ve %40 polymer (plastik) karışımından elde edilen bir yer döşemesi/kaplamasıdır. İçerisinde renk pigmentleri, mantar, küf ve parazit önleyici bileşenler bulunmaktadır. Sıcak ekstrüzyon (bir tür imalat yöntemi) makinası ile şekillendirilerek daha dayanıklı bir ürün elde edilebilir. Ticari adı: Wood Polymer Composites (WPC)’dir.

Kompozit Deck Özellikleri

İçerisinde en az %60 ahşap lifi ve talaşı, %35 Polipropilen yani termoplastik polimer (PP) ve %5 bağlayıcı bulunmalıdır. İçerisinde bulunan ahşap oranının ağırlığı, en az %65 oranında tutulmalıdır. Kompozit deck ürünlerinin TSE raporu bulunmalıdır. Suya, neme, güneş ışığına karşı dayanıklı olmalıdır. Kıymıklanmaz, çatlamaz, yosun tutmaz, böceklenmez, çürümez bir yapıda üretilmeli; antibakteriyel ve geri dönüşümlü olmalıdır. Üretimi için bazı gerekli belgelere sahip olunması gerekir. Bu ürünler darbelere karşı oldukça dayanıklı bir yapıya sahiptir. İstenilen ölçülerde üretilebilme olanağı vardır. Kaymayı önleyici bir yüzeye sahiptir. Bakımı oldukça kolaydır ve sık sık bakım yapılması gerekmez.

Montajı oldukça kolay yapılır. Ancak montaj esnasında yerin düz ve temiz olması önem arz eden bir konudur. Yerinden söküldükten sonra başka bir mekânda tekrar kullanılabilir. Doğal ahşap malzemelerin dış mekân kullanımında maruz kaldığı fiziki bozukluklar (Çürüme, küflenme, kıymıklanma, yağmur suyu akması, nemlenme vs.) kompozit deck tipi ürünlere etki etmemektedir. Bu ürünler, deforme olmadığı için doğal ahşaba uygulanması gereken bakım ve masraflar, bu tip ürünlerde gerekmez. Ahşap ununun talaşa oranla daha homojen olmasından dolayı; geneli ahşap unu ile üretilmiş olan bu ürünler daha dayanıklı bir yapıya sahip olmaktadır.

Kompozit Deck’in Kullanım Alanları

Kafe ve restoranlar,
Havuz Kenarları,
Kış Bahçeleri,
Teraslar,
Havuz kenarları,
Banyo,
Sauna,
Marinalar gibi alanlar için kullanımı uygundur.

Daha detaylı bilgi almak için iletişim modellerimizden biri ile bizimle irtibata geçebilirsiniz.

tarihinde yayınlandı.
Önceki Ürün
Sonraki Ürün