Decorative Materials
Scroll to top

Parke Döşetmek İyi Bir Karar Mı?

Parke, gürgen, meşe, kayın gibi sert ağaçların kerestesinden yapılan yer kaplama ürünüdür. Bu keresteler makine ile işlenerek, dar, uzun ve zıvana lambalı döşeme malzemeleri haline getiriliyor.

-Masif ya da kalın parke şeklinde adlandırılır.
-Kalınlığı: %2’lik tolerans ile 17 ve 22 milimetredir.
-Genişliği: 5’er milimetrik farkla 30-100 milimetre arasında değişebilir.
-Uzunluğu: 50’şer milimetrik farkla 200-1000 milimetre arasındadır.
-Son birkaç yıldır, evlerin birçoğunda parke görmeye alışığızdır.

Peki herkesin vazgeçilmezi haline gelen bu parkeler ne dereceye kadar yararlıdır?

Başlıca Parke Çeşitleri Nelerdir?

Balıksırtı, zikzaklı, haneli, mozaik ve İngiliz biçimi gibi birçok çeşidi bulunur.

Nasıl Döşenir?

Kör döşeme, doğrudan kadron ile çakma ya da şap üzerinde yapıştırma gibi yöntemlerle döşenir.
Temizlik
Temizliği oldukça kolay olan bu döşeme türünde dikkat etmeniz gereken tek nokta, doğru yüzey temizleyicisini bulmaktır. Parkenizin türüne uygun bir temizlik malzemesi ile, ek bir uğraş gerektirmeden mekânın temizliğini sağlayabilirsiniz.
Gerekli durumlarda, yalnızca nemli bir bezele silerek de temizliğini sağlayabilirsiniz.
Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
Parkelerin kullanımı için, sürekli ıslaklık kalan alanları tercih etmemeniz gerekir. Eğer mekân sürekli ıslak haldeyse, suya dayanıklı parkelerin türlerini tercih etmeniz gerekiyor.
Sert bir darbe alması durumunda hasar görebilir ve bu hasarın onarımı mümkün olmayabilir.
Bakım gerektiren parkelerin türlerini, ilgili cila ya da bakım malzemeleriyle düzenli olarak restore etmeniz gerekmektedir.

Parke Kullanım Alanları

Evlerinizin her odasında kullanımını sağlayabilirsiniz. Gelişen teknoloji ile çıkartılan suya ve darbeye dayanıklı parkeleri, sadece evlerde değil. Mimarların birçoğu; ofis, toplantı odası, mağaza, konferans salonu, sahne gibi birçok alanda da parke kullanımını ön görüyor.

Sağlıklı Bir Seçim Midir?
Halı kaplama bir evde yaşamanın rahatı yadsınamaz bir gerçektir. Ancak, parke kaplı bir ev, halıya göre daha sağlıklıdır diyebiliriz.
Halı üzerinde oluşan leke için yıkama yapılması gerekebilir ancak parkede oluşan bir lekede bu durum söz konusu değildir.
Halılar her ne kadar yumuşak olsa da tüylü yapılarından dolayı çok kolay toz tutarlar ve durumda oldukça rahatsız edici bir hal alabilir. Ancak parkelerde bu durum da söz konusu değildir.

Parke Modelleri

Parke modelleri, farklı doku ve renklerdeki birçok seçenek ile karşımıza çıkıyor.
Üç Boyutlu Laminat Modeller
Tarzının orijinal durmasından dolayı sıkça tercih edilen bir modeldir. Daha fazla iş gerektiriyor gibi gözükebilir, ancak diğer modellerden, yapım aşaması da dahil olmak üzere, bir farkı yoktur. Bu tür parkeleri görünüşleri bakımından ayırt etmek oldukça kolaydır.
Kullanıldığı mekâna daha derin bir görünüm katar ve daha canlı duran bir modeldir. Dekorasyona dayalı bir görünüm havası verir.

Rustik-Otantik Modeller

Bu parkeleri ev dekorasyonlarının her yerinde görmek mümkündür. Tarz olarak, eskitilmiş ve çatlakları bulunan modellerdir. Bu modellerde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; istediğiniz eskitme, renk ve çatlak tarzına karar vermektir.
Bu model parkelerin kaplamalarının tercih edilmesindeki en büyük sebep; manuel olarak eskitme yapılmış olmasıdır. Yani, sizin daha geçen gün döşettiğiniz parkenin yapısı gereği size eski bir şekilde gelir. Ofis, çocuk odası, toplantı odası, sergi alanı gibi, insan trafiğinin yoğun olduğu ya da darbe alma olasılığı yüksek olan mekânlarda kullanımı önerilir. Evinizin herhangi bir odasına daha doğal bir hava katmak için de kullanabilirsiniz.

Suya Dayanıklı Modeller

Pres sistemi kullanılarak, sert bir yapıda üretilen parke modelidir.
Nem bulunan ya da sık sık ıslaklığa maruz kalan alanlarda kullanımı uygundur.
Su geçirmeyen parke de denilir. Ancak, asıl adı suya dayanıklı parkedir. Ilık, sıcak ya da soğuk su olarak bir ayrım gözlenmez.
Teknolojinin döşeme alanında gelişmesi sayesinde, bu modeller için geniş bir renk ve doku kataloğu oluşturulmuştur.

Darbeye ve Çizilmeye Dayanıklı Parke Modelleri

Üst katmanında kullanılan cilanın yoğunluğu doğrultusunda çizilmeye karşı olan direnci de farklılık gösterir. Örneğin; metrekaresinde 100 gramlık UV cila kullanılmış bir parke, çizilmeye dayanıklı olan modellerden değildir.
Doğru hammadde, boya, cila ve doğru modelin gereken yerde kullanılması sonucu, darbe ve çizilmelere karşı korunaklı bir yer döşemesine sahip olabilirsiniz.
Parkelerinizin gerekli bakım ve temizliklerini düzenli bir şekilde yapmak, parke ömrünü uzatmanın en iyi yöntemlerindendir.

Parke Türleri

Parke modelleri çoğu kişi tarafından bilinmez. Tek çeşit olduğu sanılabilir, ancak sanılanın aksine, birden fazla parke türü vardır.

Masif Parke

Masif parke, tek katmanlı, tek tip ve kaliteli bir ağaçtan yapılan ve homojen olarak döşenen bir parke türüdür. Doğal (organik) aynı zamanda geri dönüştürülebilir bir yer kaplamasıdır. Kullanım açısından oldukça uzun ömürlüdür. Isı ve ses yalıtımı iyidir. Ham maddesi, Afrika’dan ve uzak doğudan getirilen taslak tomruklarından elde edilir.

Lamine Parke

Lamine parkeler, genellikle ahşabın, üst üste getirilmesiyle, üç katmanlı bir şekilde üretilir. En üstte kullanılan katman, kaliteli bir ağaç türünden oluşurken; altta kullanılan katmanlar daha kalitesiz ağaç türlerinden oluşmaktadır. Doğal (organik) bir kaplamadır ve uzun ömürlüdür.

Laminat Parke

Laminat parkeler, diğer türler doğal (organik) bir yapıdayken, laminat bunların aksine doğal malzemelerden oluşmaz. Ancak, diğer türler gibi, dayanıklı ve uzun ömürlüdür.

Avantajları:
Estetik bir görüntüye sahiptir.
Kolay temizlenebilir.
Doku ve renk skalası geniştir.
Maliyeti diğer parkelerin türlerine göre daha düşüktür.

Dezavantajları:
Çizilme ve darbeye karşı dayanıksızdır.
Yıpranmaların meydana gelmesi durumunda onarılamaz.

Tercih Edilebilecek Parke Renkleri

Çoğu eve uyabilecek geniş bir renk yelpazesi bulunur. Ancak parkelerin üreticileri bu geniş renk denizini açık ve kotu olacak şekilde adlandırmışlardır.

Açık Renk Parkeler
Açık rengin evinizi daha ferah ve geniş gösterme gibi bir özelliği vardır. Parke kaplatmak istediğiniz mekân küçükse ya da fazla kalabalıksa, açık renklere yönelebilirsiniz.

Koyu Renk Parkeler
Koyu renkleri daha geniş mekânlarda kullanmanız gerekiyor. Konsept dekorlarda ya da geniş ışık alabilen yerlerde de tercih edebileceğiniz, oldukça şık ve asil duran renk seçenekleri sunar.

tarihinde yayınlandı.
Önceki Ürün
Sonraki Ürün