Decorative Materials
Scroll to top

Vinil Kaplamanın Kullanım Alanları Nelerdir?

Vinil duvar kaplamaları, kuru ya da ıslak fark etmeksizin, her alanda kullanımı sağlanabilen ürünlerdir. Çocuk odaları hariç tüm alanlarda kullanılabilir, antibakteriyel ve silinebilir olmasına rağmen çocuk odaları için sağlıklı bir ürün değildir.

Kâğıt yerine elyaf tabanlı olan vinil kaplamalar çocuk odalarında azami derecede tercih edilebilir. Eviniz için vinil kaplama düşünüyorsanız, mutfak ideal bir kullanım alanıdır. Çünkü, yapısı gereği, vinil kolay kolay alev almayan bir üründür, mutfak gibi sık yemek pişirilen ve yangın riski yüksek olan bir alanda kullanımı önerilir. Son yıllarda, dekoratif olarak oldukça geliştirilen vinil kaplama, birçok yerde dekor amaçlı da kullanılmaya başlanmıştır. Geniş kulanım alanının yanında, vinil kaplamalar banyoda da oldukça sık tercih edilmeye başlanmıştır. Su alan bir alan olduğu için, banyolarda genellikle fayans ve boya tercih edilmektedir. Son dönemlerde dekorasyona verilen önemden dolayı banyo gibi alanlarda da artık duvar kağıdına yönelim başlamıştır. Su geçirmez ve silinebilir olan yapısı sayesinde gönül rahatlığıyla su alan yerlerde kullanılabilir. Aynı zamanda kolaylıkla yıkanabilmektir.

Silinme, yıkanma gibi durumlarda deforme olmayan ve darbelere karşı da dayanıklılığını koruyan bir yapıya sahiptir. Renk değiştirme yapmadığı için solma ya da akma durumu öngörülemez. Ayrıca afişler, tabelalar ve daha birçok alanda karşımıza çıkan bir üründür. Okul, hastane, otel ve iş merkezleri gibi büyük alanlarda kullanımı sağlanır. Kalabalığın çok olduğu ve kir, toz gibi unsurların bulunduğu alanlarda gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Antibakteriyel olması özelliğinden dolayı herhangi bir mikrop dağılımına a da hastalığa sebep olmaz.

Vinil ile Dış Cephe Kaplama

Vinil dış cephe kaplaması, tercih edilebilecek dış cephe kaplamaları arasında ilk sıralardadır.
Kaplanacak alanın konumuna, hava koşullarına, aşınma ve kirlenme durumuna göre kaplama türü değişiklik gösterebilir.
Vinil kaplama ile dış mekanlarda kazanabileceğiniz ayrıcalıkları şu şekilde özetleyebiliriz:
En az bakım gerektiren kaplama türlerindendir.
Rengi kolay kolay solma yapmaz ve tekrar boyama yapmaya gerek yoktur.
Çeşitli dış etkenler sayesinde deformeye uğramaz, dirençli bir yapı ürünüdür.
Kolay yıkanabilir ve silinebilir.
Antibakteriyel özelliğe sahiptir ve mantar üremesini önleyen bir yapıdadır.
Akrilik yüzeye sahiptir.
Kolay alev almaz.
Çevre dostudur. Dönüştürülebilir özelliktedir.
Çoğu yapıya uygun bir dış kaplamadır.
Renk ve desen skalası oldukça geniştir.
Fazla bakım gerektirmez.
Kendinden ısı ve ses izolasyonu mevcut türleri vardır.
Hava koşullarından etkilenmez.
PVC’den üretilmiştir.
Montajı kolay yapılır.
Kolay nakledilebilir.

Uygulanabilecek Alanlar

Tuğla, beton, ahşap ve çelik konstrüksiyon üzerine uygulama yapılabilir. Tek veya çok katlı yapıların dış cephelerinde kullanımı sağlanır.

Dış Kaplamanın Önemi

Dış kaplamanın düzgün yapılması ve dayanıklı olması durumunda; yaşam alanınızda ısı ve ses yalıtımı sağlamış olunur. Haşere ve termitlere karşı ekstra bir koruna işlevi görür. Estetik açıdan, renk ve doku yelpazesinin genişliği sayesinde görsel bir etki olarak kullanılır. Oluşabilecek nem sızıntısı durumlarını engeller.

Vinil Maliyeti Nedir?

Vinil üretimi, oldukça ucuz olmasından dolayı az maliyetli bir üründür. Evinizin tüm çevresini kaplamanız gereken bir durumda; gerek işçilik gerekse de maliyeti konusunda ulaşabileceğiniz en ucuz yöntemlerden biri, vinil dış cephe kaplamasıdır.

tarihinde yayınlandı.
Önceki Ürün
Sonraki Ürün