Decorative Materials
Scroll to top
No products were found matching your selection.

Ahşap Duvar Kaplama Nedir?

Ahşap duvar kaplama (ahşap duvar paneli), duvar döşeme çalışmalarında ahşap bir görünüm oluşturmak için kullanılan ince dilimlenmiş bir ağaçtır. Odun genellikle sekiz inçten daha ince olacak şekilde dilimlenir ve genellikle ucuz bir alt tabakaya yapıştırılır. Substrat bir katmanın altında yatan diğer bir katmandır. Bütçenize göre substratdan daha az pahalı bir kaplama, kağıt veya plastik olabilir.

Ahşap kaplamalar, tomruk veya prizma şeklindeki odunlardan kesme, biçme veya soyma yöntemi ile elde edilen ince levhalardır. Genellikle 0,6-3mm kalınlıklarda makinalarda dilimlenerek yada soyularak üretilebilmektedir ve dilimlenen ağacın yapısına, uzunluğuna ve kalınlığına göre farklılık göstermektedir. Tamamlanan ahşap kaplamanın toplam kalınlığı genellikle yaklaşık bir inç’in sekizde biri kadardır.

Kaplamanın amacı, döşeme için daha düşük maliyetli ve daha kısa üretim süresinde daha yüksek kaliteli bir masif ahşap görünümünü elde etmektir.

Ahşap Duvar Kaplamasının Özellikleri ve Avantajları

Ev tasarımı söz konusu olduğunda, birçok ev sahibi iç mekanlarına lüks ve zengin bir görünüm kazandırmak isterler. Bu yüzden, genellikle çok fazla avantaj sundukları için duvar kaplamalarını hem bütçeniz hem de estetik kaygılarınız için en iyi seçenek olacaktır. Kaplamalar duvarlarda kullanıldığında iç mekanınıza sıcak bir görünüm katacak ve evinizin güzelliğini artıracaktır.

Ahşap duvar kaplamaları (ahşap duvar panelleri) çok çeşitli özelliklerde ve modellerde bulunmaktadır.

Bu model kaplama malzemeleri tomruk ağacından üretilmektedir. Yapım aşamasında farklı tekniklerle inceltilerek duvarınız için uygun hale getirilir. Bu sayede kaplama amaçlı olarak kullanılabilir formu alır. Tamamen pürüzsüz bir şekilde üretilen ve ekstra olarak zımparalanan bu kaplama malzemelerinde kesinlikle kıymık ya da pürüz gibi problemler oluşmaz.

Bunun yanı sıra kesici ve delici aletleri yüzeye temas ettirmedikçe asla çizilme yapmaz ve darbelere karşı dayanıklıdır.  Bu tarz kaplamalar lazer kesime ve kazımaya uygun olacak şekilde üretilmektedir. Kolayca bükülen ve esnemeye müsait olan ahşap duvar kaplamaları, ürünlerin kaplanması sırasında kolaylık yaratacak ve malzeme her kullanım alanına rahat bir şekilde uygulanabilecektir.

Ahşap duvar kaplamalarının sunduğu avantajlar;

  • Parlak görünüm

Kaplamalar duvarlarınıza parlak ve asil bir görünüm katacaktır. Birkaç renk ve desende temin edilebilirler. Evinizin güzel görünmesini sağlamak için uygun kaplamayı seçmek çok önemlidir. Eğer bu konuda zorlanıyorsanız Teska Mimarlık’ın uzman iç mimarlarından destek alabilirsiniz.

  • Geniş Ürün Skalası

Ahşap duvar kaplamalarını seçmek bazen zor bir iş olabilir. Çünkü geniş ürün skalası ve benzersiz ağaç işlemeleri bu durumu güçleştirecektir. Araştırmanızı yaptıktan ve kararınızı verdikten sonra eviniz ya da iş yeriniz için ürünleri hızlıca kaplayabilir ve hayal ettiğiniz ortama çabucak ulaşabilirsiniz.

  • Yüksek Kalite Standardı

Kaplama sadece duvara mükemmel bir sonuç vermekle kalmaz, aynı zamanda daha dayanıklı ve uzun ömürlü olmasını sağlar. Kaplamanın kalitesi ayrıca, yapıldığı kütüğün kalitesine de bağlıdır. Ancak, bugün mevcut kaplamaların çoğu oldukça dayanıklıdır ve birkaç yıl dayanabilir.

  • Kaplama Sertliği

Kaplamalarınız sayesinde duvarınızı da güçlendirmiş olursunuz. Çünkü malzemenin sert dokusu duvarınızla birleştiğinde ortaya hem sağlam hem de estetik bir görüntü çıkacaktır. Duvarınıza zarar gelme olasılığı da ortadan kalkacaktır çünkü üretilen kaplamaların birçoğu yarılmaya ve bükülmeye karşı dayanıklıdır.

  • Çevre Dostu

Ahşaptan yapılmış duvar kaplamaları doğada toksik değildir ve kaplama üretiminde kullanılan tutkal formaldehit içermediğinden çevreye zarar vermez. Ayrıca, tek bir ahşap kütüğünden birkaç kaplama imal edilebilir.

  • Tasarım Seçenekleri

Kaplamalar, olası tasarımlarla duvarlara farklı desenlerde görünüm verir. Bu egzotik ahşap kaplamalar her türlü duvar için uygundur ve muazzam tasarımlar oluşturmak için idealdir.

  • Ekonomik

Ahşap duvar kaplamaları ekonomik bir dekorasyon malzemesidir. Uygun fiyatlara ahşap duvar kaplamalarına sahip olabilir ve evinizin havasını değiştirebilirsiniz. Teska Mimarlık’ın geniş ürün yelpazesinden dilediğiniz kaplamayı seçebilir ve fiyat teklifi almak için mail atabilirsiniz.

Önceki Ürün
Sonraki Ürün