Decorative Materials
Scroll to top

Karo Halı Zemin Kaplama Modelleri

Karo Halı Nedir?

Karo halı zemin kaplama, iç içe geçebilen parçaların birleşiminden oluşan bir halı çeşididir. Özellikle iş yerleri, ofisler gibi ticari alanlarda tercih edilen bir modeldir.
Uygulanışı son derece pratiktir. Birçok desen seçeneklerine sahip olması ve uygulanışının pratik olması karo halıların başlıca tercih sebeplerinden biridir. Karo halı modelleri uygulandıkları alanlarda pürüzsüz bir yüzey sunarlar. Ofislerde oldukça sık tercih edilen bu halı modeli son derece hijyenik bir kullanım yapısına sahiptir. Modern ve estetik görünüm isteyenler için en iyi seçenektir.

Karo halı zemin kaplama uygulamaları, işlem yapılacak zemine göre değişkenlik gösterebilir. İstenilen verimin elde edilebilmesi ve uzun süre kullanılabilmesi için uygulama sırasında, alanında uzman ve deneyimli personellerin olmasına dikkat edilmelidir. Aksi halde uygulamadan kaynaklı hatalar nedeniyle karo halınızın kullanım süresi kısalır.

Karo halıları, sahip oldukları yapısal özellikler nedeniyle pek çok farklı kapalı alanlarda zemin olarak tercih edilmektedir. İyi bir karo halı, üzerine çıplak ayak yada ayakkabı ile basıldığında size konforlu hissettirmelidir. Bu hissedilen konfor karo halının hareket verimliğinin ve sağlıklı bir zemin yapısı olduğunu gösterir.

Özellikle de ticari alanlarda tercih edilen halıların hijyenik ve kolay temizlenebilen halılar olması gerekmektedir. Karo halı zemin kaplamaları, yapısının hijyenik olması ve kolay temizlenebilir olması ile diğer halı türlerinden ayrılır. Ayrıca ses yalıtımı istediğiniz ortamlar için de ideal bir seçim olacaktır. Sinema, tiyatro, konferans, konser ve kongre salonlarında, ticaret merkezlerinde, fabrikaların yönetim ofislerinde, otellerde, banka yönetim binalarında vb. alanlarda ses yalıtım özelliğine sahip akustik karo halıları tercih edebilirsiniz.

Karo Halılar Nasıl Döşenir?

Karo halılar döşenirken ürünün kalitesinin sürekliliği için kalite kontrol standartlarına bağlı kalınmalıdır. En iyi döşeme şeklinin sağlanması açısından dikkat edilmesi gereken noktaları sizin için adım adım derledik.

1- Döşemeye başlanmadan önce mutlaka halının kullanılacak mekana göre doğru tipte, renkte ve ölçüde olup olmadığının kontrolü yapılmalıdır.

2- Halı döşenecek alanın ortam sıcaklığı 15 °C ile 30 °C arasında, nem miktarı %60 ile %65 arasında olmalıdır.

3- Karo halılar düz, kuru, temiz, sağlam, nemsiz ve girintisi çıkıntısı olmayan her türlü zemin üzerine döşenebilir. Aynı zamanda yerden ısıtmalı zeminlerde de kullanılabilir. Ancak bu durumda sıcaklığın 20 °C’yi geçmemesi gerekmektedir.

4- Karo halı kaplama; uygun zeminlerin üzerine, gerekli şartlar sağlandıktan sonra döşenmelidir. Pürüzsüz, aynı seviyede ve muntazam bir döşeme sağlamak için tüm çatlaklar, delikler, zemindeki kasisler düzeltilmelidir. Zemin düzgün olmalı ve herhangi bir girinti çıkıntı olmamalıdır.

5- Halı döşenecek zemin sağlam, temiz, kuru olmalı, üzerinde herhangi bir boya, gres yağı/yağ, toz, kir ya da halının yere yapışmasını engelleyecek türde yabancı madde artıkları olmamalıdır. Eğer zeminde daha önceki döşemeden kalan tutkal parçaları varsa, bunlar yerden sökülmelidir.

6- Karo halılar döşeme yerine 24 saat önceden getirilmeli ve zemine uygunluğu kontrol edilmelidir.

7- Karolar birbirine yakın ve sıkı bir şekilde döşenmelidir. Döşeme sırasında karoların altındaki ok işaretlerine dikkat edilmelidir. Karoların döşenmesinde tavsiye edilen döşeme şekli kapı önünden başlayıp, ana duvarlara doğru ilerlenen yöntemdir.

4 Farklı Karo Halı Döşeme Şekilleri

1-Dama Tahtası Modeli: Her karo yanındaki karoya 90 derece dönük olarak döşenen ve hiçbir karonun yanındakiyle aynı yönde olmadığı modeldir. Genelde tavsiye edilen döşeme şeklidir.

2-Tuğla Serme Modeli: Her karo yarım sıra kaydırılarak döşenir. Her sıra birbirinden yarım sıra kaydırıldığından bu modelde hiçbir zaman birbirine yakın dört köşe noktası olmaz.

3-Broadloom Modeli: Düzgün ve muntazam bir döşeme isteniyorsa tüm karo halılar aynı yönde yerleştirilmelidir. Tüm oklar aynı yönü göstermelidir. Bu durumda düz halı görüntüsü oluşup, ek yerleri belirginleşir.

4-Serbest Döşeme: Kullanıcının zevki ve isteğine göre birden fazla renkli karo halı kullanılarak istediği gibi döşenmesi mümkündür. Bu döşemede bir uyum ve standart aranmaz.

Döşeme tamamlandıktan sonraki 24 saatten 48 saate kadar yeni döşemesi yapılan halı üzerinde fazla trafik yaratılmamalı veya mobilya yerleştirilmemelidir. Ayrıca yeni döşenen mekanlarda özellikle su ile ya da başka malzemelerle yapılan temizlik işlemleri de döşeme tamamlandıktan en az 30 gün sonrasında yapılmalıdır.

Karo Halılar Nerelerde Kullanılır?

Karo halıların kullanım alanları çok geniştir. Gün içinde farkında olmasak da gittiğimiz çoğu yerde karo halılarla karşılaşıyoruz. Karo halıların başlıca kullanım alanları;

  • Her türlü ofis çalışma alanları,
  • Ev ve odalar,
  • Okullar ve eğitim kurumları,
  • Oteller,
  • Sinema salonları,
  • Havaalanı bekleme salonları,
  • Hastahaneler ve muayenehaneler,
  • Huzurevleri,
  • Bankalar,
  • Butik mağazalar

Karo Halı Fiyatları

Karo halı çeşitlerine ulaşmak için Teska Mimarlık sitemizi detaylı olarak incelemenizi öneririz.  Karo halı fiyat teklifi için lütfen bizimle iletişime geçin.

Önceki Ürün
Sonraki Ürün