Decorative Materials
Scroll to top

Suni Deri Mobilya Kaplamaları

Suni Deri Nedir?

Suni deri; sentetik deriye verilen çeşitli isimlerden bir tanesidir. Bu isimler, suni deri (koltuk, sandalye ve yatak döşemesi), deri (oto döşeme, giysi) ve koskin (tüketim ürünleri) gibi sentetik deri ürünlerinin spesifik kullanımlarını tanımlamak için kullanılır. İki temel suni deri yapısı vardır: poliüretan (“PU”) ve polivinil klorürdür.  (PVC – “Vinil”).

Vinil sentetik deri, 1940’lardan bu yana Amerika Birleşik Devletleri’nde, ilk olarak ayakkabı, otomobil içi ve döşemelik ürünler için üretildi. 1950’lerin sonunda DuPont ve diğer kimya şirketleri poliüretan ürünleri geliştirmeye başladı.

Hem poliüretan hem de vinil sentetik deriler, giysi, döşeme ve ürün kaplamaları yapımında kullanılır, ancak her biri farklı uygulamalar için kullanılır. PU kumaş daha yumuşak, daha esnek ve nefes alabilir olduğundan, giyim ve döşemelik kumaş (deri ile doğrudan temas eden yüzeyler) gibi yüksek aşınma ürünleri üretmek için daha sık kullanılır. Vinil, PU kadar nefes alan bir yapıya sahip değildir, ancak bu, kitap ciltleri veya elektronik cihazlar için kılıflar gibi nemi gidermesi gereken ürünler için idealdir.

Vinil Mobilya Kaplama

Vinil döşeme, iki ayrı sentetik malzemeden yapılmıştır. Döşemenin lifleri, güçlü polyesterden yapılır. Lifler daha sonra vinil ile kaplanır, polivinil klorür (PVC) ve plastikleştiricilerden (ftalik asit) yapılır. Bu vinil, elyaf yüzeyin üstüne eritilir ve kaplanır. Böylece esnek, sert ve su geçirmez bir yüzey elde edilir.

Vinil döşemenin temizlenmesi ve bakımı kolaydır. Bu, hastaneler ve restoranlar gibi temizliğin öncelikli olduğu mekanlar için idealdir. Vinil ayrıca herhangi bir özel bakım gerektirmez. Bununla birlikte, vinil güneşte bırakılırsa fazla sıcak olacağı için cilt yüzeye yapışarak rahatsız edici bir oturma durumu yaratır. Vinil ayrıca uzun süreli kullanımlarda çatlayabilir.

Poliüretan Mobilya Kaplama

PU, pamuk, polyester veya parçalanmış deri gibi bir destek kumaşının, esnek bir polimer ile kaplanması ve daha sonra hayvan derisi gibi görünmesi için işlemden geçirilmesi ile yapılır.

Poliüretan döşeme; el, yüzey hissi ve genel görünüm açısından hakiki derinin en gerçekçi taklididir. Dikiş yapıldığında, toplandığında ya da küme tıkandığında, gerçek deri gibi kırılır. PU döşemede kullanılan plastikleştirici olmadığından, çatlama veya soyulma olmaz. Mobilya üzerinde kaldığı süre boyunca yumuşak ve esnek kalır. Ayrıca üzerlerinde tasarımlar kullanarak süslemek daha kolaydır.

Poliüretan, Vinil’den daha ekolojik olarak kabul edilir, çünkü dioksinler oluşturmaz. PU reçineleri daha yumuşak bir polimerden yapılmıştır ve bu nedenle ek plastikleştiricilere ihtiyaç duymaz. Poliüretan, gerçek deriden daha az maliyetlidir, ancak vinilden üretilmesi daha pahalıdır.

Suni Deri Kaplamanın Gerçek Deriye Göre Faydaları

Suni deri mobilya kaplamaları (sahte deri), gerçek deri ile karşılaştırıldığında birçok avantaj sunar. Bunlar aşağıdakileri içerir:

Dayanıklılık

Suni deri kaplama (deri koltuk döşeme) çok dayanıklıdır. Hakiki deriye zarar verebilecek çizik ve sıyrıklara dayanabilir. Deri gibi çatlamaya veya soyulmaya meyilli değildir. Mor ötesi (UV) ışıkta kolayca solmaz ve leke tutmaz.

Kolay Bakım

Suni deri mobilya kaplamaları (deri koltuk döşemeler) genellikle bir bez ve ılık su ile temizlenebilir. Gerçek deriden farklı olarak nemi tutmaz, bu nedenle suni deri ürünleri çatlama yapmaz. Suni derilerden mürekkebi, sıvıyı ve yiyecek lekelerini sadece kuru bir bezle rahatlıkla temizleyebilirsiniz.

Tutarlı Görünüm

Suni deri mobilya kaplama modellerinde, tüm parçalar aynı stoktan geldiğinden mobilyalarınızda üniform bir görünüm sağlayacaktır.

Fashion

Faux deriler de çok çeşitli doku ve desenlerde basılabilir. Ek olarak, suni deri sentetik bir malzeme olduğu için istenilen renkte boyanabilir. Bu durum konut veya iç mekanların dekorasyonunda daha fazla özgürlük sağlar.

Kullanımı Kolay

Sahte deri kaplama, gerçek deriden daha kolay kesilebilir ve dikilir. Ek olarak, iğne izleri genellikle daha az dikkat çeker ve iplikler suni deri malzemeyle daha sorunsuz bir şekilde karışır.

İç ve Dış Alan Kullanımı

Suni deri kaplamaları dış alanda da rahatlıkla kullanılabilir. Bahçe ve balkon gibi alanlarda UV ışınlarından gerçek deriye oranla neredeyse yok denilecek kadar az etkilenir. Sahte deri kaplama mobilyalarınızı gönül rahatlığıyla hem iç alanda hem de dış alanda güneş ışığının altında bırakabilirsiniz. Solma yapmaz, çatlak oluşmaz.

Ekonomik

Sahte deri kaplama, gerçek deriden çok daha ekonomiktir. Dilerseniz Teska Mimarlık’tan suni deri kaplama için fiyat teklifi isteyebilirsiniz.

Önceki Ürün
Sonraki Ürün