Decorative Materials
Scroll to top

Duvar Kaplamaları

Duvar Kaplama Nedir?

Duvar kaplamaları; tavanları ve duvarları kaplamak, korumak veya süslemek için kullanılan tüm malzemelere verilen addır. Bir odanın duvarlarını kaplamak için genellikle üzerine renkli desenler basılmış kumaş, vinil veya kağıt gibi malzemeler kullanılır.

Duvar ve tavanı kaplamak için hemen hemen her türlü malzeme, taş, sıva, kumaş, kağıt, ahşap ve hasır kullanılabilir.

Duvar Kaplaması Çeşitleri Nelerdir?

Duvar kaplamaları, duvarlarınızı duvar kağıdı, boya, sıva veya kumaş gibi daha yaratıcı malzemelere kadar süslemek için kullandığınız her şeydir. Odaya, genel tasarım görüşünüze ve bir odanın kullanılma oranına bağlı olarak, duvar kaplama seçenekleriniz büyük ölçüde değişebilir.

Duvar Kağıdı

Duvar panelleri, günümüzde çoğu evdeki tipik iç duvar kaplamalarıdır. Duvar kağıtları çeşitli malzemelerden yapılmıştır. En yaygın olan vinil duvar kağıtlarından en zarif folyo duvar kağıtlarına kadar birçok çeşit mevcuttur.

Duvar kağıdına veya kaplamasına geçmeden önce yapılması gereken çeşitli stilistik ve pratik uygulamalar vardır. En çok kullanılan boya olsa da kolayca kirlenebileceği durumlarda duvarlarınızı tekrar boyamanız gerekecektir. Öte yandan, vinil duvar kağıdı son derece dayanıklıdır ve bir kez monte edildiğinde oldukça kolay bir şekilde temizlenebilir.

Yine de duvar kağıdı ve boya, duvarınızı süslemek için tek seçeneğiniz değildir. Bugün piyasada bulunan ve odanızın tasarımı üzerinde büyük etkisi olan birçok yeni çözüm bulunmaktadır. Fayans, mermer işi, ahşap işi, taş vb. malzemeler iç mimarların kucaklamaya başladığı seçeneklerden sadece birkaçıdır.

PVC Duvar Kaplama

PVC Duvar kaplama bir diğer seçenektir. PVC, polivinil klorür anlamına gelir ve özel ihtiyaçlara göre şekillendirilmiş plastik bir panel uygulamasıdır.

Evinizin şık bir görünüme sahip olması için çok iyi bir seçenektir, ayrıca kolay uygulanabilir bir ürün olduğu için söküp çıkarma işlemi de bir o kadar hızlıdır. Granit görünümünden tahta desenlerine, mermer veya onikse kadar istediğiniz her türlü görünümde ve tarzda seçenekler mevcuttur.

Mica Vermiculite Duvar Kaplamaları

Mica Vermiculite Duvar Kaplamaları, farklı yapı ve mika kombinasyonlarından oluşan çok şık bir duvar kaplamasıdır. Bu çarpıcı duvar kaplamaları, tüm duvar zeminini süsleyen minik mücevher benzeri taşlardan yapılmıştır.

Bu kaplama malzemesi ışığı güzelce yakalar ve duvarın zarif ama şık bir şekilde parıldamasını sağlar. Ayrıca temizlemesi kolaydır ve ısı yalıtımı konusunda da yüksek performansıyla kendini gösterir. Evinizin her zaman sıcaklık ve konfor atmosferine hakim olmasını istiyorsanız, Vermikülit ve Mika’dan yapılmış duvar türünü tercih etmelisiniz.

İstiridye Duvar Kaplamaları

İstiridye Duvar Kaplamaları da ev dekorasyonunuz için uygun olabilecek bir seçenektir. Silinebilir özelliktedir, banyo ve mutfak gibi ıslak hacimler için de uygundur. İnce vinil olduğundan duvarlar nefes alabilir. Tarzınıza uygun kaplama çeşitlerini seçerek, yaşam alanınıza yepyeni bir görünüm kazandırmanın farklı bir yolu olarak tercih edebilirsiniz.

Hasır Duvar Kaplamaları

Hasır duvar kaplamaları ise evinizin ya da çalışma alanınızın şıklığı için harika ve estetik bir çözümdür. Dekoratif görünümünün yanı sıra kolay silinebilme avantajına da sahiptir. Farklı dokusu ve görünümüyle fark yaratan dekoratif duvarlar dizayn edebilirsiniz.

Ahşap Duvar Kaplaması

Gerçekten eşsiz bir görünüm için, ahşap duvar kaplaması da bambaşka bir seçenek olabilir. Akçaağaç, kırmızı meşe ve kiraz gibi çeşitli ağaç türlerinden elde edilir ve evinize doğal bir görünüm kazandırır. Ahşap duvar kaplaması; salon, mutfak, yatak odası gibi alanlar için çok uygun ve sağlıklı bir malzemedir. 

Renklendirilmiş doğal ahşap kaplama ürünleri de yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu ürün segmentinde kaliteli bir görünüm elde etme, iyi bir proje finali, sürdürülebilirlik, ürün uygulamasında yüzey işlemleri sonrasında rengin dezenformasyona uğramaması gibi detaylar kayda değer. Görsel estetik arayışlarına tam olarak karşılık vermekte.

Duvar Kaplaması Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Duvar kaplaması seçimi yaparken evinize ya da iş yerinize estetik bir görünüm kazandıracak malzemeler seçebilirsiniz. Geniş renk ve desen skalasına sahip dekoratif duvar panellerini tercih ederek yaşam alanınızda daha ferah bir ortam yaratmaya başlayabilirsiniz.

Ev veya ofislerde en popüler unsurlarından biri olan duvar kaplamaları, yaşam alanına girildiği andan itibaren en çok dikkat edilen nesnelerden biridir.  Birçok deseni ve rengi mevcut olan duvar kaplamalarının en önemli avantajlarından birisi de kir ve leke tutmama özelliğidir. Bu sayede son derece hijyeniktir. Ayrıca yalıtım özelliği sayesinde de iç mimarlar ve alıcılar tarafından tercih edilmektedir. Bu etmenler göz önünde bulundurulduğunda duvar kaplaması evinizde ya da iş yerlerinizde görmeyi hayal ettiğiniz konfora kavuşabilmeniz için önemlidir. Ayrıca ekonomik fiyatlarıyla da cebinizi yormayacaktır.

Duvar dizaynında sıklıkla tercih edilen ürünlerden olan duvar kaplamalarını seçerken, herkesin dikkat etmesi gereken bir takım önemli ve pratik unsurlar vardır.

Alacağınız duvar kaplama panelleri kolay temizlenebilir olmalıdır. Duvar kâğıdı seçimi sırasında bireylerin en çok dikkat etmesi gereken noktalardan birisi de kolay temizlenebilir olmasıdır. Böylelikle uzun zaman kullanımdan sonra kir tuttuğunda rahatlıkla silme şansına da sahip olmalısınız.  

Duvar kaplama modelinizi seçmeden önce uygulama yapacağınız alandaki mobilya ve diğer eşyalar ile uyumluluğunu mutlaka kontrol etmelisiniz. Klasik bir tarzda olan mobilyalarınıza modern bir duvar kağıdı uygulamasıyla dekoratif bir görüntü sağlamanız mümkün değildir. Ya da modern ve minimal dekorasyon anlayışına sahip olan bir salonun duvarını, klasik duvar kağıdı modelleri ile kaplamanız hayal ettiğiniz dekorasyon tarzını ortaya çıkarmayabilir. Bu yüzden seçim yaparken diğer tüm nesnelerle uyumluluğunu kontrol etmeniz gerekmektedir.

Duvar Kaplama Fiyatları

Dilerseniz şirketimiz Teska Mimarlık’ın tecrübeli satış danışmanları, mimar ve iç mimarlarından bu konuyla ilgili bilgi ve öneri alabilirsiniz. Duvar kaplama fiyatları için lütfen bizimle iletişime geçiniz. İhtiyacınıza uygun tasarımlar ve size özel duvar kaplama ürün ve uygulama fiyatları için bizi arayınız.

Önceki Ürün
Sonraki Ürün