Scroll to top

Dekoratif Ürünler

Dekoratif Ürünler Ne İşe Yarar

Dekoratif ürünler, ufak dokunuşlarla yeni güzellikler elde etmemizi sağlar. Evinizi ya da ofisinizi muhteşem mobilyalarla doldursanız da bir eksik varmış gibi görünür. İşte o eksiğinizi, mobilyalarınızla uyumlu dekoratif ürünler alarak tamamlayabilirsiniz.

Dekorasyon Nedir?

Dekorasyon insanlık tarihinin en eski alışkanlıklarından, hatta içgüdülerinden biridir. İnsan hayatı boyunca yaşam alanını yetiştirildiği kültüre, bakış açısına, mekanın kullanım özelliklerine göre düzenlemeye eğilim göstermiştir. Bu yüzden dekorasyonun tarihi çok eskiye uzanmaktadır. 

Genel bir bakış açısı olarak dekorasyonu şöyle tanımlayabiliriz; yaşam alanlarımızı kendi estetik anlayışımıza, göz zevkimize, kullanım amaçlarımıza ve mekanın yapısal özelliklerine göre yaratıcı bir bakış açıyla çeşitli aksesuarlar ve mobilyalar kullanarak bir konsept bütünü oluşturmaya dekorasyon denir.

Diğer bir bakış açısıyla da; psikolojik olarak insan ruhunu ferahlatacak renk, eşya, aksesuar ve çeşitli süsleme nesnelerinin uyum içinde harmanlanarak bir araya getirilip huzurlu bir yaşam alanı haline getirme sanatıdır diyebiliriz.

Evinizi Dekore Etmeden Önce Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Ev dekorasyonu, bir mekanda ambiyans oluşturmak için kullanılan eşyaları ve aksesuarları ifade eder. Sanat, resim ve heykel, saat, lamba, avize, ayna, vazo, saksı ve çeşitli objeler gibi fonksiyonel aksesuarlara, ferforje duvar aksesuarı gibi tamamen dekoratif ürünlere kadar birçok şeyden oluşur.

Neredeyse doğada bulunan her materyalden, dövme demirden, metalden, ahşaptan, doğal taştan veya eski düz plastikten yapılabilirler. 

Bu seçenek zenginliği sayesinde evinizi dekore ederken kullanmayı seçtiğiniz öğelerle yaratıcı dokunuşlar yapılabilir. Aslında, evinizi yerleştirmek için hangi öğelerin seçileceği, kendi başına bir sanattır. Bu sanat formu ve dekoratif eşya seçiminiz kim olduğunuzu ifade etme biçiminizdir.

Ev dekorasyonu sanatı sadece alışveriş yapmaktan öte bir şeydir. Mevcut eşyalarınızla ve evin kendisi ile çeşitli öğeleri birbiriyle koordine etmenizi gerektiren karmaşık bir iştir. Kanepelerin konumu, duvarların boyutu ve bir odadaki alan, bir ev dekoru seçimi yaparken göz önünde bulundurulması gereken faktörlerdir.

Doğru dekoratif eşyaları seçmek, güzel bir ev hayalini gerçekleştirebilir. Ev aksesuarlarında sınırsız seçenek mevcut olduğundan, evinizi dekore etmeden önce bir plan yapmanız gerekir. Öncelikle nasıl bir tarz oluşturmak istediğinizi belirleyin.

Ev dekorasyon ürünlerinde muazzam çeşitlilik, tasarımlar, stiller ve renkler vardır. Bu kadar seçenek içerisinde boğulmamak için dekorasyona başlamadan önce, bazı önemli faktörlere dikkat etmelisiniz.

Bir temaya karar verin:

Bazı iç tasarım dergilerini okuyarak evinizin dekorunu seçebilirsiniz. İç dekorasyona odaklanan televizyon şovlarından veya ziyaret edebileceğiniz herhangi bir otelden fikir edinebilirsiniz. Farklı mekanlar görmek, okumak ve danışmak evinizde oluşturmak istediğiniz stile karar verirken ilham verici olacaktır.

Dekorasyonda Odak Noktası:

Her odanın bir odak noktası vardır. Buna bağlı olarak, odanın akışını sağlayan ev dekor eşyaları ekleyebilirsiniz. Odak noktası bir pencere, duvar veya bitişik bir teras olabilir.

Mekanınızı Kişiselleştirin:

Ev dekorasyonu kişiliğinizin, zevkinizin ve tarzınızın bir yansıması olmalıdır. Kendine ait olma ve sıcaklık hissini hissetmelisin. Bu nedenle, sizi ve sevdiklerinizi memnuniyetle karşılayan süslemeler seçebilirsiniz.

Herhangi bir alanı göz ardı etmeyin:

Koridor ve köşe gibi ölü alanları vurgulamak için dekorasyon amaçlı kullanılan merdivenler uygulanabilir. Evinizin çekici ve keyifli olması için dekoratif lambalar, avizeler, masalar, rustik görünümlü duvar süslemeleri, mumluklar, terrarium vb. ev dekor öğeleri satın alabilirsiniz.

Evinizi eşsiz kılmak için, kendi tarzınıza uygun dekoratif ürünler seçmeye ve diğer eşyalarla uyumlu olmasına dikkat edin.

Evinize canlılık katın:

Dekoratif saksılarda bitkiler, güzel bir vazoda taze çiçekler veya bir odadaki belirli bir alana dikkat çekecek güzel, dekoratif bir çeşme bile ekleyebilirsiniz.

Mobilya:

Ev mobilyaları; mekan, bütçe, renk şemaları, konfor ve stil bakımından büyük özenle seçilmelidir. Çağdaş, rustik, klasik veya sanatsal… Nasıl bir görünüm istediğinize karar vermeniz çok önemlidir.

Bütçe:

Evinizi dekore etmek için alışverişe çıkmadan önce bütçenize ve ne kadar harcama yapabileceğinize karar vermelisiniz. Bütçenizi nasıl daha efektif kullanabileceğinizi hesaplamalısınız ve bu doğrultuda bir şema çizmelisiniz. Bu durum hem sizin istediğiniz dekorasyonu daha da net çizgilere kavuşturmanızı sağlayacak hem de ekonomik sınırlarınızı oluşturmak için güzel bir yöntem olacaktır.

Eviniz için alışveriş yaparken, mekan, tema ve fiyat gibi pratik düşünceler akılda tutulmalıdır. Tarzınıza göre uygun fiyatlı dekoratif ev eşyaları seçebileceğiniz birçok ürünü sitemizde bulabilirsiniz. Ürün gamımız evinizin her odası için mobilyalar, mobilya kaplamaları, zemin kaplamaları, duvar dekorları, lambalar, avizeler, mutfak ve banyo eşyaları ve çeşitli diğer ürünlerden oluşan geniş bir yelpazede benzersiz ev dekoru seçeneklerine sahiptir.

Ev dekorasyonu bütçesi sizin zevkinize ve isteklerinize göre farklılık göstebilir. Dekoratif ürün fiyatları geniş bir fiyat aralığına sahiptir. Dekorasyon dünyasında şık bir masa lambasından, avizeye, dekoratif metal çerçevelerden, dekorasyonunuzu tamamlayacak metal ayaklı masalara kadar bir çok seçenek sizleri bekliyor. Planlama yaptığınız ve ne istediğinize karar verdiğiniz andan itibaren yaşam alanlarınızda harikalar yaratabilirsiniz. 

Dekorasyonda En Sık Yapılan Hatalar Nelerdir?

Ev dekorasyonu yaparken evinizi güzelleştirmek ya da dekoratif ürün kalabalığına boğmak arasında ince bir çizgi vardır. Bu yüzden bazı detaylar dekorasyon fikirleriniz için önem taşımaktadır.

  • Öncelikle fazla eşya almaktan kaçınmalısınız.  Oda dekorasyonu yaparken çok eşya kullanmamaya dikkat edin. Salonunuzun boyutuna göre fazla ve büyük veya küçük eşya kullandığınızda ortaya orantısız ve ölçüsüz bir dekorasyon çıkacaktır. 
  • Fazla aksesuar kullanmaktan kaçınmanız sizin için en doğru karar olacaktır. Fazla sayıda farklı özellikte aksesuar kullandığınızda evinizde bir kaos ortamı oluşabilir. Abajur, lamba, avize, masa lambası vb. Aksesuarlar ilk bakışta gözünüze güzel gelebilir ama evinizin yapısına uygun olanları yeterli miktarda tecih etmelisiniz. Dekoratif ürün fiyatları bütçenize uygun olabilir fakat yaşam alanınıza uygun olması daha önemlidir.
  • Çok fazla farklı renk kullanmayın. Dekorasyon içinde belirli renklerin ağırlıkta olmasına özen gösterin ama çok çeşitli renk tonu kullanmamaya dikkat edin. Çok sayıda renk ana görseli ve mobilya uyumunu bozacaktır.
  • Asimetrik yerleşim yapmaktan kaçının. Evinizin herhangi bir bölümünde birbirinden farklı dekoratif ürünü asimetrik yerleştirmekten kaçınmanızda fayda vardır. Zarif ve şık bir görünüm elde etmek için daha sade seçimler yaparak, aksesuarınız için en uygun yerleştirme biçimlerini göz önünde bulundurmalısınız.

Dekoratif Ürün Fiyatları

Dekorasyon genellikle sizin hayal gücünüze ve bütçenize göre değişiklik gösterebilir. Dekoratif ürünlerimizin fiyatlarına ulaşmak için https://www.teskamimarlik.com adresini incelemenizi öneririz.  Evinize özel tasarımlar ve dekoratif ürünler için lütfen bizimle iletişime geçin.

Önceki Ürün
Sonraki Ürün