Decorative Materials
Scroll to top
No products were found matching your selection.

Doğal Ahşap Mobilya Kaplamaları Nedir ve Hangi Alanlarda Kullanılır?

Doğal ahşap mobilya kaplamaları, çeşitli ahşap esaslı ürünlere son işlem sağlamak için kullanılan popüler iç malzemelerden biridir. Ahşap kaplama, bir ağaç kütüğünden elde edilen çok ince bir tahta dilimdir. Ağacın kesilmesi, kurutulması ve biçilmesiyle elde edilen ve başka işleme girmeden, yapıda doğal olarak kullanılan ahşaba doğal ahşap ya da masif ahşap denilmektedir.

Kontrplak, MDF, sunta, sunta vb. farklı tip ahşaplara yapıştırılarak son kat oluşturulur ve dekoratif bir görünüm elde edilir. Birçok iç mimar, mutfak dolaplarının estetiğini geliştirmek için ahşap kaplama kullanır. Ahşap mobilya kaplamalar; ahşap türlerine göre, kibrit bazında, kesime dayalı vb. farklı çeşitlerde bulunmaktadır. Doğal ahşap mobilya kaplamaları genellikle akla gelebilecek her türlü mobilyada kullanılabilir. Bu kaplama türünün kullanımı ıslak alanlar hariç olmak üzere birçok mobilya yüzeyine uygulanabilir.

Ahşap Kaplamalar Hangi Ağaçlardan Yapılır?

Ahşap kaplama mobilyalar iki farklı ahşap kategorisinden yapılabilir. Sert ağaçlar; sonbaharda yapraklarını kaybeden kavak, gül ağacı, dişbudak, kiraz, akçaağaç, ceviz, tik, meşe ve maun ağacıdır. Yumuşak ağaçlar; sedir, sekoya, çam, selvi ve köknar ağacıdır. Pahalı ahşap kaplama mobilyalar genellikle kiraz, meşe veya akçaağaç gibi ince sert ağaçlardan yapılır.

Ahşap Kaplamanın Avantajları

Tasarımlarda Esneklik

Her ağaç benzersiz olduğundan, her ahşap kaplama tabakası da benzersizdir. Bir ağaç kütüğünün içinde bile, her katman farklıdır. Dolayısıyla, mobilyanıza ayrıcalıklı bir görünüm kazandırmak için sınırsız tasarım olanakları vardır.

Artan Güç ve Dayanıklılık

Artan estetiğin yanı sıra, sunta gibi zayıf işlenmiş ağaçlara ahşap kaplama levhaları uygulamak, mukavemetini arttırmada yardımcı olur. MDF ve HDF gibi lifli levhalar su varlığında hasara karşı hassastır, bu nedenle ahşap kaplama tabakalarının uygulanması onları hasardan koruyacak ve dayanıklılığını artıracaktır. Eğilme ve parçalanmaya karşı dirençlidirler.

Çevre Dostu

Çevre dostu bir malzemedir ve kolayca geri dönüştürülebilir. Amaçlanan ömründen sonra, sunta ve MDF yapımında kullanılabilen ahşap atıklarını yapmak için ahşap kaplamalar ezilebilir. Ahşap kaplamalar, ahşabın daha iyi kullanılmasına yardımcı olur çünkü mobilya yapımında sadece ince bir ahşap tabakası kullanılır. Bir ağaç kütüğü sadece birkaç mobilya parçası oluşturmak için kullanılabilirken, aynı ağaç kütüğü size çeşitli mobilya parçalarına kaplama malzemesi olarak kullanılabilecek çok sayıda ahşap kaplama levhası verebilir.

Endüstriyel Ahşap Kaplama Nedir?

Endüstriyel kaplamalar çok çeşitli ince ahşap kaplama katmanlarından oluşur. Her bir katman ayrı ayrı renklendirilmekte ve belirli yöntemlerle birleştirilerek masif ahşap oluşturulmaktadır. Daha sonra bu masif ahşaplardan, farklı teknik kesim yöntemleri ile dilimlenerek mobilya üretimine hazır kaplamalar elde edilmektedir.

Endüstriyel kaplama üretimi için doğal kaplamanın özündeki zehirli maddeleri çıkararak son ürünün çevreyi kirletmeden oluşmasını sağlayan üretim hatları kullanılmaktadır. Ve yine üretim için ağaçlandırma bölgelerindeki hızlı büyüyen ağaçlar seçilmektedir. Bu sayede nesli tükenmekte olan ağaçların koruma altına alınması, ormanların sürdürülebilirliği arttırılmakta ve gelecek nesillere daha yeşil daha temiz bir doğa bırakılması hedeflenmektedir.

Endüstriyel Ahşap Kaplamanın Avantajları

Endüstriyel kaplamaların ahşap üretiminde sağladığı pek çok avantaj vardır.

Öncelikle sabit ölçülerde üretildiği için ahşabın tüm limitleri ile kullanılmasına ve minimum fire ile çalışılmasına izin vermektedir. Malzeme tüm kalınlığınca renklendirildiği için ilk cilalı kullanım sonrasında, zımparalanarak yeniden cilalanması da mümkündür. En önemli özelliği ise herhangi bir ağacı taklit ederek değil, tamamıyla kendi öz karakterini, dokusunu, rengini alarak modern iç dekorasyon ile uyum sağlamasıdır. Bunun yanı sıra tasarımın sınırsız limitlerinde farklı şekil ve renklerle değişik stiller, grafik tasarımları da oluşturmak mümkündür.

Renklendirilmiş Doğal Ahşap Kaplamalar

Ahşap kaplamalar farklı ağaç türlerinden yapılır. Bazen bazı ağaç türleri kendi içinde renk farklılıkları yaşarlar. Katman katman farklılık yaratan bu durum mobilya üreticileri için güç bir olaydır. Bu sebepten ötürü, kaplama üreticileri kaplamaları üretirken renklendirme işlemine tabi tutarlar. Bu sayede hem sürekli devamlılığı olan bir üretim olur hem de mobilyalarda renk farklılıkları oluşmaz. Ayrıca anti estetik bir görüntü ortadan kalkmış olur.

Ahşap, Endüstriyel ve Renklendirilmiş Mobilya Kaplama Fiyatları

Çeşitli ahşap mobilya kaplamaları, modelleri ve fiyatları için Teska Mimarlık’ın profesyonel kadrosu sizin için hizmet vermektedir. Doğal ahşap mobilya kaplama fiyatları, endüstriyel ahşap kaplama fiyatları, ürün bilgisi ve aklınıza takılan tüm sorular için bize mail atabilirsiniz.  

Önceki Ürün
Sonraki Ürün